Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Jak upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości? – Nasz sposób to Bieg Patriotyczny „Dziesiątka w Dziesiątce”, czyli połączenie zdrowego wysiłku fizycznego z deklaracją miłości do ojczyzny – mówi wicestarosta Jarosław Jurzak. To właśnie on wpadł na pomysł tego aktywnego sposobu zamanifestowania patriotyzmu.

I Bieg Patriotyczny „Dziesiątka w Dziesiątce” to impreza będąca częścią większego projektu. Wniosek w jego sprawie został złożony do Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Lokalna Grupa Działania „Dolina Soły” otrzymała dotację w wysokości ponad 60 tys. zł i do współpracy zaprosiła Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach oraz Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. – Nie wahaliśmy się zaangażować w pomoc przy organizacji imprezy. Bieganie kojarzy się z radością, poczuciem wolności, niezależnością. Jest więc trafnym sposobem na wyrażenie uczuć, które towarzyszą Polakom w setną rocznicę odzyskania niepodległości – podkreśla wicestarosta Jarosław Jurzak.

I Bieg Patriotyczny „Dziesiątka w Dziesiątce” odbędzie się w Kętach w ostatnią niedzielę września (30.09), wydarzenie jest otwarte dla wszystkich. Organizatorzy zapraszają mieszkańców powiatu oświęcimskiego, a szczególnie młodzież szkolną, rodziny oraz osoby lubiące spędzać aktywnie czas. Uczestnicy zawodów otrzymają atrakcyjne pakiety startowe. Będzie to torba biegacza z koszulką w biało-czerwonym kolorze, napojem izotonicznym, batonem energetycznym oraz flagą Polski. Zapisy online są prowadzone na stronie datasport.pl. Tam też można się zapoznać ze szczegółowym regulaminem.

Przygotowano kilka wariantów tras dogodnych dla biegaczy o różnych możliwościach fizycznych. – O godzinie 10.00 na starcie staną rodziny. Z kolei o godzinie 11.00 wszyscy ci, którzy chcą pokonać dystans 5 lub 10 kilometrów. Trasy prowadzą od Powiatowego Zespołu nr 10 ulicami 3 Maja, Spacerową, Legionów, Wyspiańskiego oraz Żwirki i Wigury w kierunku szkoły, tak aby zrobić pętlę – opisuje Joanna Esveld, kierownik biura LGD „Dolina Soły”. Ciekawą propozycją imprezy jest bieg rodzinny na 1100 metrów prowadzący ulicami Żwirki i Wigury oraz Wyspiańskiego. Na takim dystansie mogą wystartować rodzic z dzieckiem do 15. roku życia lub całe rodziny. Warto też zauważyć, że organizatorzy zapewniają nagrody zwycięzcom biegu, a każdy, kto przekroczy metę, otrzyma pamiątkowy medal.

Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc w organizacji biegu. W szkole mamy grupę biegających osób: to nauczyciele, uczniowie, pracownicy i absolwenci szkoły oraz jej sympatycy, nazywamy się KoperTeam. Braliśmy udział w wielu zawodach organizowanych na terenie powiatu oświęcimskiego, w Krakowie, Wadowicach, Cieszynie i Osieku. Wiele razy widzieliśmy, jak funkcjonuje biegowe biuro zawodów, więc bez problemu niebawem zorganizujemy takie u siebie – mówi Ilona Kula, dyrektor Powiatowego Zespołu nr 10 w Kętach, i dodaje: – Uczniowie, nauczyciel, pracownicy i absolwenci naszej szkoły nie tylko wezmą udział w imprezie, ale również będą czuwali nad jej prawidłowym przebiegiem. W ostatnią niedzielę września boisko szkolne kęckiego „Kopernika” stanie się miejscem wspólnoty i edukacji. Bieg zakończy Rodzinny Piknik Patriotyczny, w czasie którego odbędą się występy artystyczne, podczas których wystąpi młodzież z naszych szkół. Nie zabraknie pokazów i atrakcji dla dzieci oraz konkursów z nagrodami. Dla wszystkich uczestników wydarzenia będzie przygotowana grochówka wojskowa. Na scenie pojawi się znany raper angażujący się w działalność społeczną – Roman Paweł Lachowolski, znany również jako Bosski Roman. Artysta uczy, jak przez muzykę można między innymi pomagać potrzebującym dzieciom.

Nie przypadkiem do współpracy z „Doliną Soły” został zaproszony kęcki „Kopernik”, szkoła prowadzona przez Powiat Oświęcimski. – Na wiosnę przyszłego roku przy Powiatowym Zespole nr 10 w Kętach rozpocznie się budowa kompleksu lekkoatletycznego. Powstaną między innymi bieżnia, boisko do koszykówki, siatkówki, skocznia do skoku w dal i trójskoku oraz skoku wzwyż, i rzutnia do pchnięcia kulą. Cały obiekt będzie oświetlony – informuje wicestarosta Jarosław Jurzak. Kęcka szkoła będzie mogła jeszcze skuteczniej niż dotychczas promować zdrowy styl życia. – „Dziesiątka w Dziesiątce” to pierwszy kęcki bieg patriotyczny, ale nie ostatni. „Kopernik” ma zamiar kontynuować ideę świętowania najważniejszych dat w historii Polski i powiatu oświęcimskiego przez propagowanie dbałości o zdrowie – podkreśla Ilona Kula.

Na koniec zostaje zaprosić mieszkańców powiatu oświęcimskiego do udziału w Biegu Patriotycznym „Dziesiątka w Dziesiątce”. To budujące, kiedy różne organizacje łączą siły, aby krzewić idee patriotyczne i prozdrowotne. To budujące, gdy jubileusz staje się mostem między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Nie można przegapić inicjatywy zrodzonej z ludzkiej pasji!

(IS)

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.