Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Choć pełno jeszcze owoców w sadach, a ziemniaki czekają na wykopki, w miastach i na wsiach obchodzi się dożynki. Według tradycji to czas, kiedy ludzie radują się, że zebrano ziarno, z którego piecze się chleb.

W Bulowicach Święto Plonów odbyło się 19 sierpnia. Rozpoczęło się mszą w kościele św. Wojciecha w Bulowicach. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował na stadion LKS Bulowice. Tam miała miejsce ceremonia otwarcia dożynek i odśpiewano hymn państwowy przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Bulowice.

Zaproszony na tę uroczystość wicestarosta Jarosław Jurzak odczytał list wicepremier Beaty Szydło, która dziękowała rolnikom za podtrzymywanie tradycji i wspólne świętowanie budujące więzi międzyludzkie oraz tożsamość narodową. Wicestarosta dołączył się do tych słów uznania: – Obchodząc dożynki, wyrażamy wdzięczność Bogu za plony i ludziom za pracę. Praca na roli wymaga cierpliwości, uporu i nadziei, to praca, która uczy współdziałania i buduje wspólnotę. Za ten wysiłek dziękuję rolnikom i życzę obfitości.

Symbolem gościnności bulowickich dożynek były bochny chleba upieczone z tegorocznych zbóż przez panie z koła gospodyń wiejskich. Pokroili je i częstowali nimi prominenci zaproszeni na Święto Plonów – między innymi wicestarosta Jarosław Jurzak, burmistrz gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, sołtys Bulowic Janusz Kruczała, ksiądz proboszcz Józef Pilch i burmistrz węgierskich Két Zoltàn Gödrei.

Dożynki przebiegały w przyjaznej atmosferze. Zgromadzeni podziwiali wieńce dożynkowe, dorodne owoce i warzywa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawa maszyn rolniczych oraz występy zespołów muzycznych.

(IS)

 

Fot.: Prominenci częstowali dożynkowym chlebem – symbolem gościnności i obfitości (infokety.pl)

 

 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.