Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Wiodący producent i dystrybutor chemikaliów w kraju i Europie – firma Solvent Wistol S.A., która w tym roku obchodzi 18.lecie istnienia, otrzymała od Zarządu Powiatu w Oświęcimiu wyjątkowe wyróżnienie. „Duch Powiatu” to prestiżowa statuetka, którą otrzymują osoby i firmy szczególnie wyróżniające się na terenie Ziemi Oświęcimskiej i przyczyniające się do jej rozwoju. 13 sierpnia członek Zarządu Powiatu Jacek Pyrek spotkał się z prezesem Solvent Wistol S.A. Januszem Szostkiem w celu przekazania tego szczególnego wyróżnienia.

Firma Solvent Wistol S.A. działa na rynku od 2000 roku. Początkowo jako wydzielona ze struktur firmy chemicznej Dwory spółka zależna, później już jako firma prywatna z całkowitym kapitałem polskim. Główną działalnością firmy jest produkcja octanu n-butylu – to rozpuszczalnik stosowany do produkcji farb i lakierów. Produkt sprzedawany jest w formie B2B, klientami Solvent Wistol S.A. są głównie firmy przemysłowe, zarówno z kraju jak i zagranicy. – Ze względu na sytuację przemysłową w Polsce nasza produkcja, którą intensyfikowaliśmy przez ostatnie 18 lat jest zbyt duża, żeby ulokować ją tylko w kraju, więc 80 proc. naszej produkcji sprzedajemy na rynkach zagranicznych – mówi Janusz Szostek, prezes firmy Solvent Wistol S.A. i dodaje. – W ostatnim czasie dzięki dotacjom unijnym nastąpił dość szybki rozwój firmy, staramy się dywersyfikować produkcję, inwestować w nowe magazyny, bazy magazynowe dla produktów ciekłych, poszukujemy również nowych rozwiązań produktowych.

Prezes firmy podkreśla, że urządzenia są niewątpliwie bardzo ważne, jednak fundamentem jest czynnik ludzki. Ostatnimi laty ta oświęcimska firma stawia na ludzi młodych, wiele osób po studiach wyższych, z branży chemicznej znalazło tutaj pracę – Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni i obserwujemy, że umożliwienie tym ludziom ich rozwoju wpływa na rozwój firmy – podkreśla Janusz Szostek i dodaje. – Czynnik ludzki jest niewątpliwie bardzo ważny w naszej działalności, zarówno jeśli chodzi o pracowników, jak i o społeczeństwo wokół, staramy się odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnej, jeżeli ktoś się do nas zwraca w szczytnym celu, pomagamy.

Zaangażowanie firmy w rozwój społeczności lokalnej Oświęcimia i powiatu oświęcimskiego dostrzegł Zarząd Powiatu w Oświęcimiu. Jacek Pyrek, członek Zarządu podkreśla, że Solvent Wistol jest prawdziwą „perłą” na mapie miasta i powiatu. – Cieszy mnie, że firma z polskim kapitałem jest ulokowana na terenie Ziemi Oświęcimskiej. Zarząd Powiatu podkreśla, że firma często i chętnie angażuje się w różne inicjatywy społeczne organizowane na terenie miasta Oświęcimia i powiatu. Ponadto, Solvent jest solidnym pracodawcą, nie ma tutaj rotacji zatrudnienia, co też miało znaczenie, gdy wspólnie z Zarządem podjęliśmy decyzję o przekazaniu „Ducha Powiatu” na ręce prezesa Janusza Szostka – zaznacza Jacek Pyrek i dodaje. – Osobiście urzekło mnie podejście prezesa do młodych ludzi. To, że docenia ich kreatywność i zaangażowanie, daje im szansę, aby ten zapał realizowali w Oświęcimiu i na terenie powiatu, a nie poza granicami kraju.

„Duch Powiatu” to szczególna praca tworzona przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmku. Statuetka prezentuje obrys powiatu oświęcimskiego w kształcie charakterystycznego „duszka”, widnieje na niej logo Powiatu. Do tej pory otrzymała ją firma rodzinna firma Aksam z Osieka oraz prezes Fundacji Peace Festival – Darek Maciborek.

(NM)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.