W dniach 13 – 22 lipca 2018 r. w Gościńcu „H.A.T.A.” HELENA SZEWCZYK w Niedzicy odbyło się spotkanie międzynarodowe wymiany polsko – niemieckiej młodzieży tj. Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Głębowic (Polska, woj. małopolskie) i Glienicke/Nordbahn (Niemcy – północne obrzeża Berlina).
To już czwarty tygodniowy obóz wypoczynkowo – szkoleniowy partnerów, który od 2015 roku udało się zrealizować pomiędzy zaprzyjaźnionymi strażami. W tym roku spotkanie miało charakter szczególny, ponieważ program został wzbogacony o wiele elementów związanych z pożarnictwem i działalnością straży a to za sprawą dotacji z MSWiA, którą otrzymała OSP dla młodzieży MDP
z Polski.

Miejscem zakwaterowania był przepiękny Ośrodek „H.A.T.A.” . Piękne górskie widoki, świetlica, boiska sportowe, gdzie odbywały się gry i zabawy integracyjne, przemili właściciele oraz personel ośrodka i oczywiście pyszna kuchnia sprawiły, że czas minął bardzo szybko w cudownej atmosferze. Animacje językowe, gry integracyjne, zajęcia plastyczne towarzyszyły uczestnikom codziennie. Pomimo pogody „ w kratkę” udało się zrealizować program.

Był także czas na zabawę w Basenach Termalnych w Chochołowie. Zajęcia sportowo –pożarnicze , musztra strażacka podczas niepogody odbywały się na hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Niedzicy. Członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych mieli okazję poznać jak funkcjonuje i działa Ochotnicza Straż Pożarna w Niedzicy, a także uczestniczyć w lekcji historii polskiego pożarnictwa w oparciu o dane zawarte w książce „ Strażacy Ziemi Oświęcimskiej” . Był panel dyskusyjny dotyczący wymiany informacji pomiędzy strażami w zakresie działania służb ratowniczych w Polsce i Niemczech. W słoneczne dni na boiskach sportowych wokół ośrodka odbywały się ćwiczenia pożarnicze, gry i zabawy w piłkę. Uczestnicy wymiany mogli podziwiać przepiękną dziką przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego na flisackiej tratwie podczas spływu Dunajcem. Młodzież zwiedziła również zamek w Niedzicy, gdzie poznała legendę Białej Damy – ducha Brunhildy, która do dziś straszy na zamku oraz historię Janosika – rozbójnika więzionego w lochach twierdzy niedzickiej. Kolejną atrakcją dla młodych strażaków była Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze Muzeum Tarzańskiego w Zakopanem. Wszyscy mogli poznać drewnianą zagrodę wsi polskiego Spisza z przełomu XVI i XVII wieku. W Zakopanem był czas wolny na zakupy na Krupówkach, a także możliwość zobaczenia skoczni narciarskiej – Wielkiej Krokwi. Jednym słowem mówiąc, przyjemne
z pożytecznym.

Na zakończenie obozu na terenie Ośrodka „H.A.T.A.” odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące całość przedsięwzięcia. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy, opiekunowie, członkowie Zarządu OSP w Głębowicach oraz zaproszeni goście, którzy wsparli i pomogli OSP zrealizować wypoczynek młodzieży.
Było wiele podziękowań, wspomnień, gratulacji. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Wypoczynek i szkolenie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, dotacji: MSWiA, Powiatu Oświęcimskiego, wpłat własnych uczestników, dofinansowania Gminy Osiek, wsparcia rzeczowego Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Nieocenionej pomocy i wsparcia udzielili młodzieży również ludzie dobrego serca: Pani Krystyna Nowak, Pan Wojciech Noster, Jarosław Jakiełek, Jarosław Spisak oraz opiekunowie MDP.

Na zdjęciu uczestnicy polsko niemieckiej wymiany Niedzica 2018.

Tekst. B. Obstarczyk, fot. Archiwum OSP Głębowice.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.