W dniach 13 – 22 lipca 2018 r. w Gościńcu „H.A.T.A.” HELENA SZEWCZYK w Niedzicy odbyło się spotkanie międzynarodowe wymiany polsko – niemieckiej młodzieży tj. Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Głębowic (Polska, woj. małopolskie) i Glienicke/Nordbahn (Niemcy – północne obrzeża Berlina).
To już czwarty tygodniowy obóz wypoczynkowo – szkoleniowy partnerów, który od 2015 roku udało się zrealizować pomiędzy zaprzyjaźnionymi strażami. W tym roku spotkanie miało charakter szczególny, ponieważ program został wzbogacony o wiele elementów związanych z pożarnictwem i działalnością straży a to za sprawą dotacji z MSWiA, którą otrzymała OSP dla młodzieży MDP
z Polski.

Miejscem zakwaterowania był przepiękny Ośrodek „H.A.T.A.” . Piękne górskie widoki, świetlica, boiska sportowe, gdzie odbywały się gry i zabawy integracyjne, przemili właściciele oraz personel ośrodka i oczywiście pyszna kuchnia sprawiły, że czas minął bardzo szybko w cudownej atmosferze. Animacje językowe, gry integracyjne, zajęcia plastyczne towarzyszyły uczestnikom codziennie. Pomimo pogody „ w kratkę” udało się zrealizować program.

Był także czas na zabawę w Basenach Termalnych w Chochołowie. Zajęcia sportowo –pożarnicze , musztra strażacka podczas niepogody odbywały się na hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Niedzicy. Członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych mieli okazję poznać jak funkcjonuje i działa Ochotnicza Straż Pożarna w Niedzicy, a także uczestniczyć w lekcji historii polskiego pożarnictwa w oparciu o dane zawarte w książce „ Strażacy Ziemi Oświęcimskiej” . Był panel dyskusyjny dotyczący wymiany informacji pomiędzy strażami w zakresie działania służb ratowniczych w Polsce i Niemczech. W słoneczne dni na boiskach sportowych wokół ośrodka odbywały się ćwiczenia pożarnicze, gry i zabawy w piłkę. Uczestnicy wymiany mogli podziwiać przepiękną dziką przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego na flisackiej tratwie podczas spływu Dunajcem. Młodzież zwiedziła również zamek w Niedzicy, gdzie poznała legendę Białej Damy – ducha Brunhildy, która do dziś straszy na zamku oraz historię Janosika – rozbójnika więzionego w lochach twierdzy niedzickiej. Kolejną atrakcją dla młodych strażaków była Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze Muzeum Tarzańskiego w Zakopanem. Wszyscy mogli poznać drewnianą zagrodę wsi polskiego Spisza z przełomu XVI i XVII wieku. W Zakopanem był czas wolny na zakupy na Krupówkach, a także możliwość zobaczenia skoczni narciarskiej – Wielkiej Krokwi. Jednym słowem mówiąc, przyjemne
z pożytecznym.

Na zakończenie obozu na terenie Ośrodka „H.A.T.A.” odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące całość przedsięwzięcia. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy, opiekunowie, członkowie Zarządu OSP w Głębowicach oraz zaproszeni goście, którzy wsparli i pomogli OSP zrealizować wypoczynek młodzieży.
Było wiele podziękowań, wspomnień, gratulacji. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Wypoczynek i szkolenie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, dotacji: MSWiA, Powiatu Oświęcimskiego, wpłat własnych uczestników, dofinansowania Gminy Osiek, wsparcia rzeczowego Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Nieocenionej pomocy i wsparcia udzielili młodzieży również ludzie dobrego serca: Pani Krystyna Nowak, Pan Wojciech Noster, Jarosław Jakiełek, Jarosław Spisak oraz opiekunowie MDP.

Na zdjęciu uczestnicy polsko niemieckiej wymiany Niedzica 2018.

Tekst. B. Obstarczyk, fot. Archiwum OSP Głębowice.