Oświęcim. Debatowali o bezpieczeństwie na drogach powiatu oświęcimskiego

W ubiegłą środę [25.07.2018] w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Galeria Książki”, odbyła się debata społeczna pod nazwą „Infrastruktura drogowa, a bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego”.

W debacie uczestniczyli: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, przedstawiciele Urzędu Miasta Oświęcim, przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich z Krakowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Bezpiecznej Motoryzacji „MotoGalicja”, przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu

Przedsięwzięcie było efektem, ogłoszonej kilka miesięcy temu na portalu informacyjnym „Fakty Oświęcim”, akcji pod nazwą „Oświęcimski (nie)Bezpiecznik”. W ramach tej akcji internauci dokonywali zgłoszeń miejsc, które ich zdaniem powinny zostać zmodyfikowane, pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z liczby nadesłanych kilkudziesięciu zgłoszeń zostało wybranych 20, które najczęściej się powtarzały lub też najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa.

W pierwszej części spotkania oświęcimski dzielnicowy zaprezentował wybrane programy prewencyjne realizowane na rzecz społeczeństwa, a zainicjowane przez MSWiA, w tym m.in. możliwość korzystania z interaktywnego narzędzia internetowego, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą której, każda osoba może przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w jej okolicy. Omówił działanie aplikacji „Moja Komenda”, za pośrednictwem której, każda osoba posiadająca telefon komórkowy, w prosty i szybki sposób może wyszukać dane kontaktowe do swojego dzielnicowego, a będąc w dowolnym rejonie Polski, ma możliwość szybkiego wyszukania danych kontaktowych najbliższej jednostki Policji. A także opowiedział o roli dzielnicowego, jako policjanta pierwszego kontaktu i jego zadaniach w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” .

Z kolei policjant Wydziału Ruchu Drogowego przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu oświęcimskiego oraz efekty realizacji wdrożonych programów ukierunkowanych na wzrost bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na drogach powiatu oświęcimskiego w I półroczu 2017 roku doszło do 48 wypadków drogowych, natomiast w I półroczu bieżącego roku liczba wypadków spadła do 37. W ubiegłym roku rannych w wypadkach zostało 48 osób, natomiast w roku bieżącym 40 osób. Policjant podkreślił, że wymiernym efektem, świadczącym o wzroście bezpieczeństwa na drogach powiatu oświęcimskiego jest fakt, iż w wypadkach drogowych nikt nie zginął. Natomiast w tym samym okresie ubiegłego roku w wypadkach drogowych śmierć poniosło, aż 5 osób.

Następnie głos zabrał przedstawiciel stowarzyszenia „MotoGalicja”, który kolejno, na prezentacji multimedialnej szczegółowo zaprezentował miejsca wskazane przez internautów jako te „niebezpieczne”. Do zgłoszeń internautów odnieśli się przedstawiciele zarządców dróg oraz przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji. Wspólnie dyskutowali na temat możliwych rozwiązań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez internautów. W efekcie tego spotkania przedstawiciele zarządców dróg zapewnili, iż zebrane podczas spotkania wnioski zostaną dokładnie przeanalizowane i wdrożone do realizacji.

W przyszłym roku planowana jest organizacja debaty ewaluacyjnej, podczas której zostaną ocenione zadania, które udało zrealizować.