Oświęcim. Uroczyste obchody Święta Policji i 99. rocznicy jej  powstania

W dniu 24 lipca 2018 roku, dokładnie w 99. rocznicę powstania polskiej Policji w Sali Widowiskowej Oświęcimskiego Centrum Kultury, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta Policji. Policjanci i pracownicy Policji uczcili swoje święto, otrzymali nominacje na wyższe stopnie policyjne i wyróżnienia.

W uroczystości wziął udział pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie młodszy inspektor Bogdan Litra, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa małopolskiego nadkomisarz Grzegorz Gubała, Dyrektor Biura Poselskiego Pani Wicepremier Beaty Szydło, a zarazem Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Oświęcimiu pani Iwona Gibas, Wicestarosta Powiatu oświęcimskiego Jarosław Jurzak, Prezydent Miasta Oświęcimia Janusz Chwierut, Przewodniczący Rady Miasta Oświęcim Piotr Hertig, pan Piotr Polanek przedstawiciel Posła na Sejm RP Zbigniewa Biernata, a także przedstawiciele wszystkich samorządów lokalnych powiatu oświęcimskiego, przedstawiciele duchowieństwa, oświaty, urzędów i instytucji, komendanci innych służb mundurowych i jednostek Policji. Na uroczystej akademii nie zabrakło także rodzin policjantów i pracowników cywilnych oraz emerytów policyjnych.

Aby zainaugurować obchody zbliżającej się setnej rocznicy powstania polskiej Policji, do udziału w uroczystości zostali zaproszeni pani Paulina Wądrzyk - Przewodnicząca Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz pan Marcin Grabecki z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Posterunek Policji Państwowej Powiatu Nowotarskiego” w Nowym Targu, którzy przepięknie prezentowali stroje polskiej Policji z okresu międzywojennego.

Przybyłych na uroczystość gości, policjantów i pracowników Policji powitał inspektor Robert Chowaniec – Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu. W swoim przemówieniu podziękował wszystkim policjantom, policjantkom oraz pracownikom cywilnym Policji za bardzo dobrą służbę i pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Zwracając się do przedstawicieli samorządów i instytucji dziękował za bardzo duże wsparcie i owocną współpracę. Komendant przekazał również ogromne podziękowania dla kierownictwa oraz pracowników Oświęcimskiego Centrum Kultury za udostępnienie i przygotowanie sali widowiskowej do tej wyjątkowej uroczystości.

W tym roku uhonorowanymi przez Prezydenta RP Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę zostali asp. szt. Tomasz Balon – Naczelnik Wydziału Prewencji oraz kom. Artur Pala - policjant Wydziału Kryminalnego, którzy te wyjątkowe wyróżnienia odbiorą podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Zakopanem.

Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu za wzorowe wykonywanie obowiązków w służbowych wyróżnił czterech policjantów: nadkom. Jacka Pękalę – policjanta Wydziału Kryminalnego, asp. szt. Artura Kasperka – dyżurnego Komisariatu Policji w Kętach, sierż. szt. Macieja Cygan – policjanta Wydziału Ruchu Drogowego oraz sierż. szt. Mateusza Wójcika policjanta Wydziału Prewencji.

Święto Policji to również święto pracowników Policji. Z tej okazji Komendant za zaangażowanie i wzorowe wypełnianie obowiązków wyróżnił: panią Annę Mosler oraz panią Sylwię Żółty – pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. W tym roku Komendant podziękował za wspólnie przepracowane lata pracownikom Policji: pani Annie Jasińskiej oraz pani Danucie Wiśniewskiej, które już wkrótce przejdą na zasłużoną emeryturę.

Wyjątkowe podziękowania Komendant przekazał panu Tadeuszowi Świerczewskiemu Specjaliście Wydziału Inwestycji i Remontów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, który w tym roku przeszedł na emeryturę, a przez wiele lat współpracował i wspierał oświęcimską komendę w zakresie realizacji wielu inwestycji i remontów.

Pamiątkowe statuetki w podziękowaniu za wieloletnią bardzo dobrą współpracę Komendant wręczył panu Janowi Wołoszyn Dowódcy Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach oraz Panu Andrzejowi Jani Komendantowi Społecznej Straży Rybackiej Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Katowicach.

W tym roku na wyższe stopnie policyjne mianowanych zostało 68 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze.

Na stopień nadkomisarza mianowany został Maciej Gołuchowski Kierownik Referatu Prewencji w Komisariacie Policji w Brzeszczach. Na stopień komisarza mianowany został Łukasz Piątek Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Brzeszczach, Marcin Kulpa Kierownik Referatu ds. walki z przestępczością gospodarczą i korupcją oraz Grzegorz Snopko policjant tego samego referatu.

Na stopień aspiranta sztabowego mianowanych zostało 5 policjantów. Na stopień starszego aspiranta mianowanych zostało 3 policjantów. Na stopień aspiranta mianowanych zostało 15 policjantów. Na stopień młodszego aspiranta mianowanych zostało 5 funkcjonariuszy. Na stopień sierżanta sztabowego mianowanych zostało 14 funkcjonariuszy. Na stopień starszego sierżanta mianowanych zostało 7 funkcjonariuszy. Na stopień sierżanta mianowanych zostało 11 funkcjonariuszy. Natomiast na stopień starszego posterunkowego mianowanych zostało 4 funkcjonariuszy.

Następnie z życzeniami i podziękowaniami za trud wkładany w codzienną służbę niesienie pomocy oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu, policjantom oraz pracownikom cywilnym złożyli przedstawiciele parlamentarzystów oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, który zwracając się do policjantów pogratulował im awansów i sukcesów odnoszonych w codziennej służbie, a także podziękował za zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Przekazał również podziękowania pracownikom cywilnym za ich zaangażowanie w pracę, a także przedstawicielom samorządów za bardzo dobrą współpracę i okazane wsparcie. Zwrócił się również z podziękowaniami do rodzin policyjnych za cierpliwość i wyrozumiałość wobec potrzeb służby, z którą związani są ich najbliżsi.

W tym wyjątkowym dniu przed budynkiem Oświęcimskiego Centrum Kultury oświęcimska Policja przygotowała specjalne stoisko, na którym dzieci i młodzież, a także mieszkańcy zapoznawali się z historią Policji oraz etosem pracy policjanta, o których opowiadali pani Paulina Wądrzyk oraz pan Marcin Grabecki, jednocześnie prezentując na sobie repliki mundurów polskich policjantów z okresu międzywojennego. Mundur przedwojennego policjanta założył również policjant Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego.

Ponadto na stoisku zaprezentowano sprzęt policyjny, a dzielnicowi informowali o programach prewencyjnych zainicjowanych przez MSWiA, w tym: Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda”, „Dzielnicowy bliżej nas”, a także promowali służbę w Policji.