W partnerskim mieście Powiatu Oświęcimskiego – w słowackiej Czadcy, została zaprezentowana wystawa zatytuowana „Apokalipsa XX wieku”, która jest częścią większej ekspozycji pt. „Klisze pamięci labirynty” autorstwa nieżyjącego już więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja.

Do zwiedzenia artystycznego projektu przygotowanego specjalnie dla słowackiego odbiorcy zaproszeni zostali uczniowie czadczańkich szkół średnich, którzy wysłuchali wykładu Ojca gwardiana Piotra Cubera z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie na stałe znajdują się prace Mariana Kołodzieja.

Inicjatorką prezentacji wystawy jest słowacka posłanka Anna Verešová. W spotkaniu udział wzięli: zastępca Ambasadora Polski w Słowacji Piotr Samerek, Marszałek Województwa Żylińskiego Erika Jurinova, burmistrz Czadcy Milan Gura. Powiat Oświęcimski reprezentowała członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Ewa Pawlusiak.

„Wystawa Apokalipsa XX wieku” była wcześniej prezentowana w Słowackim Parlamencie w Bratysławie, gościła także w Żylinie i Martynie, a do 15 lipca można obejrzeć ją w Czadcy.

Rysunki Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, przedstawiają niezwykłą interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz. Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.

(J.Ch.)