Oświęcim pamięta 86. rocznicę wybuchu II wojny – kwiaty, hołd, wspomnienie Wolasa

Oświęcim uczcił 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej — od Grobu Nieznanego Żołnierza po groby weteranów, z udziałem władz miasta, gości z zagranicy i młodzieży. Przeczytaj, kto złożył kwiaty i gdzie zapalono znicze.
- Pamiętajmy w Oświęcimiu 1 września — zobacz, kto oddał hołd bohaterom
- Idź na cmentarz z nami — hołd przy grobach żołnierzy i pamięć o Franciszku Wolasie
Pamiętajmy w Oświęcimiu 1 września — zobacz, kto oddał hołd bohaterom
1 września mieszkańcy Oświęcimia spotkali się, by upamiętnić 86. rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się na placu Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wśród uczestników ceremonii był prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wraz z zastępcami. Towarzyszyli mu samorządowcy z województwa, powiatu i gminy Oświęcim, radni, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz służb mundurowych.
Na placu obecna była także młodzież z oświęcimskich szkół, delegacje miejskich spółek, instytucji i organizacji. W wydarzeniu wzięła udział także młodzież z niemieckiego Dachau, co podkreśliło międzynarodowy wymiar pamięci o wojennych doświadczeniach.
Idź na cmentarz z nami — hołd przy grobach żołnierzy i pamięć o Franciszku Wolasie
Po ceremonii na placu delegacje przeszły na cmentarz parafialny, by uczcić pamięć żołnierzy walczących w dwóch wojnach światowych oraz uczestników kampanii wrześniowej. Kolejnym punktem obchodów było oddanie hołdu śp. Franciszkowi Wolasowi, uczestnikowi walk o Westerplatte.
Na grobie weterana, który spoczywa na cmentarzu komunalnym, znicze zapalili zastępca prezydenta Krzysztof Kania oraz dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Przy grobach złożono również kwiaty, zgodnie z porządkiem obchodów i lokalnymi zwyczajami upamiętniania.
Uroczystości miały charakter oficjalny i jednocześnie refleksyjny — wzięły w nich udział liczne delegacje i przedstawiciele różnych środowisk z Oświęcimia i regionu, co podkreśliło wagę tej rocznicy dla miasta.
Na podstawie: Urząd Miasta w Oświęcimiu
Ostatnie Artykuły

Jak ewoluuje idealna restauracja w Krakowie na Zabłociu w bieżącym roku?

Upał uderza najmocniej po południu. Te objawy trzeba znać

W Borze oddano hołd więźniarkom z Karnej Kompanii Kobiet

Zakaz ruchu na ul. Ruczaj w Porębie Wielkiej. Rusza modernizacja drogi

Jak poradzić sobie z aranżacją małego ogrodu?

Jakie błędy popełniamy kupując pieczywo i która piekarnia w Krakowie to zmieni?

Osiem drużyn i piach nad Sołą. Młode siatkarki walczyły do końca

Dożynkowy maraton w gminie Oświęcim - od Grojca po Brzezinkę

Młodzi sportowcy z gminy Oświęcim odebrali nagrody za wielkie wyniki

Pierwszy taki przecisk w Polsce. Pod torami w Oświęcimiu wsunięto gigantyczny segment

Planszowisko w bibliotece - wakacyjny turniej dla młodych strategów

Dwa lipcowe spotkania, które mogą złożyć dawny Oświęcim w całość

Literacka gra w Bibliotece Młodych - dzieci pójdą tropem zagadek

Lehnert wraca do gazetowych kadrów - Oświęcim pokazuje filmową legendę
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu - kontakt, badania, nadzór sanitarny
- Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu - kontakt, godziny, zgłoszenie seniora
- KRUS Oświęcim - kontakt, godziny i obsługiwane gminy
- Oddział Eksploatacji Sieci Wodociągowo-Kanalizacyjnej w Brzeszczach - kontakt, godziny, awarie
- Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Osieku - kontakt, godziny, cmentarze, wodociągi
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osieku - kontakt, godziny, świadczenia
