Oświęcim pamięta Powstanie Warszawskie 81 lat później jak oddano hołd bohaterom

W Oświęcimiu uczczono 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o GODZINIE 17, w godzinę „W”, rozległy się syreny alarmowe, które przypomniały mieszkańcom o bohaterskiej walce stolicy z niemieckim okupantem. Wydarzenie zgromadziło lokalne władze i społeczność, którzy oddali hołd powstańcom i ofiarom tamtych dramatycznych dni.
- Oświęcim pamięta bohaterów Powstania Warszawskiego i ich dramatyczne losy
- Przypomnijmy sobie dramatyczne fakty o Powstaniu Warszawskim
Oświęcim pamięta bohaterów Powstania Warszawskiego i ich dramatyczne losy
1 sierpnia to data, która na zawsze zapisała się w historii Polski. W Oświęcimiu również nie zabrakło uroczystych obchodów tej ważnej rocznicy. Prezydent miasta Janusz Chwierut wraz z radnymi oraz przedstawicielami samorządu powiatu i gminy, a także służb mundurowych, instytucji, spółek miejskich i organizacji społecznych złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Prezydent Janusz Chwierut odwiedził także miejsce szczególne dla pamięci o tragedii wojny – Ścianę Śmierci. To właśnie tutaj, podczas powstania, Niemcy deportowali blisko 13 tysięcy warszawiaków, w tym około 1400 dzieci, do obozu Auschwitz.
Przypomnijmy sobie dramatyczne fakty o Powstaniu Warszawskim
„1 sierpnia 1944 roku, 81 lat temu, o godzinie 17, w okupowanej Warszawie wybuchło powstanie” – przypomina Urząd Miasta Oświęcim. Celem tego zrywu było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej.
Powstanie trwało 63 dni i zakończyło się kapitulacją 3 października. W walkach uczestniczyło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, z których jedynie 10% dysponowało bronią. Przeciwko nim stanęło około 20 tysięcy niemieckich żołnierzy wyposażonych w czołgi, artylerię i lotnictwo.
Bilans był tragiczny: od 16 do 18 tysięcy poległych powstańców oraz około 180 tysięcy zabitych cywilów Warszawy. Po upadku powstania miasto zostało niemal całkowicie zniszczone przez Niemców.
„W czasie powstania blisko 13 tysięcy warszawiaków, w tym 1400 dzieci deportowano przez Niemców do obozu Auschwitz” – podkreśla Urząd Miasta Oświęcim.
Obchody w Oświęcimiu są nie tylko wyrazem pamięci o bohaterach walki o wolność, ale też przypomnieniem trudnej historii i cen, jakie Polska zapłaciła za niepodległość.
Na podst. Urząd Miasta Oświęcim
Ostatnie Artykuły

Upał uderza najmocniej po południu. Te objawy trzeba znać

W Borze oddano hołd więźniarkom z Karnej Kompanii Kobiet

Zakaz ruchu na ul. Ruczaj w Porębie Wielkiej. Rusza modernizacja drogi

Jak poradzić sobie z aranżacją małego ogrodu?

Jakie błędy popełniamy kupując pieczywo i która piekarnia w Krakowie to zmieni?

Osiem drużyn i piach nad Sołą. Młode siatkarki walczyły do końca

Dożynkowy maraton w gminie Oświęcim - od Grojca po Brzezinkę

Młodzi sportowcy z gminy Oświęcim odebrali nagrody za wielkie wyniki

Pierwszy taki przecisk w Polsce. Pod torami w Oświęcimiu wsunięto gigantyczny segment

Planszowisko w bibliotece - wakacyjny turniej dla młodych strategów

Dwa lipcowe spotkania, które mogą złożyć dawny Oświęcim w całość

Literacka gra w Bibliotece Młodych - dzieci pójdą tropem zagadek

Lehnert wraca do gazetowych kadrów - Oświęcim pokazuje filmową legendę

Rodzinny peleton ruszył przez ziemię oświęcimską i wrócił z uśmiechem
Przydatne dane teleadresowe
- Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach - kontakt, wystawy, lekcje i warsztaty
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Brzeszczach - kontakt, godziny, rejestracja
- Urząd Stanu Cywilnego Kęty - kontakt, adres i dostępność
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Oświęcimiu - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu - msze, kancelaria, sakramenty
- Oddział Eksploatacji Sieci Wodociągowo-Kanalizacyjnej w Brzeszczach - kontakt, godziny, awarie
