- rocznica zbrodni katyńskiej: Pamiętamy o polskich bohaterach

W Oświęcimiu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, w których uczestniczyli przedstawiciele samorządów oraz lokalnych instytucji. To ważne wydarzenie przypomina o tragicznych losach polskich jeńców wojennych i ich niezłomnej pamięci.
- Oświęcim pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej
- Wzruszające chwile w Oświęcimiu przy tablicach upamiętniających
Oświęcim pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej
W dniu 14 kwietnia 2025 roku w Oświęcimiu miały miejsce uroczystości związane z 85. rocznicą zbrodni katyńskiej. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń oraz służb mundurowych, którzy wspólnie oddali hołd zamordowanym polskim bohaterom. Wicestarosta Teresa Jankowska oraz radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Sylwia Żak-Biesik złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, symbolizując jedność i pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
Wzruszające chwile w Oświęcimiu przy tablicach upamiętniających
Uroczystości nie ograniczyły się jedynie do składania kwiatów. Uczestnicy zgromadzili się również pod tablicami w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie oddano hołd osobom związanym z ziemią oświęcimską, które straciły życie w wyniku tej niewyobrażalnej zbrodni. Karol Ptaszkowski ze Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej podkreślił znaczenie pamięci o ofiarach, przypominając historię swojego ojca, Michała, który został zamordowany przez NKWD.
Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa i innych miejsc, co stanowi dodatkowy impuls do refleksji nad historią i jej wpływem na współczesność. Uroczystości w Oświęcimiu to nie tylko moment zadumy, ale także okazja do budowania świadomości historycznej wśród młodszych pokoleń.
Pamięć o ofiarach jest naszym obowiązkiem. Musimy przekazywać tę historię kolejnym pokoleniom” - powiedział Karol Ptaszkowski.
Warto zaznaczyć, że zbrodnia katyńska była jednym z najciemniejszych rozdziałów w historii Polski. Z rozkazu najwyższych władz ZSRR zamordowano prawie 22 tysiące polskich jeńców wojennych. Dopiero po wielu latach udało się ujawnić prawdę o sprawcach tej tragedii, a obecne obchody są wyrazem szacunku dla pamięci ofiar.
Wg inf z: Powiat Oświęcimski
Ostatnie Artykuły

Młodzi Czytelnicy wybierają książkę roku - rusza ważne głosowanie

Portrety jak z banknotów ożyją w Oświęcimiu tego lata

Nowy aparat RTG trafi na blok operacyjny oświęcimskiego szpitala

Mammografia bez skierowania. Mammobus pojawi się w sześciu miejscach powiatu

Jedna minuta dźwięku syreny. Tak zabrzmi pamięć o Powstaniu Warszawskim

Syreny zabrzmią w Oświęcimiu. Hołd dla powstańców i mieszkańców stolicy

Radio Kraków zabiera słuchaczy w podróż przez 800 lat Oświęcimia

Montaż klimatyzacji na własną rękę? To może skończyć się wysoką karą

Sieć energetyczna pod presją. Pierwsza taka umowa w okolicach Zatora

Rośliny miały zniknąć po dniach otwartych. Plantpol przekazał je Oświęcimiowi

Parkował na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami. Dostał 800 zł mandatu

Żniwa zwiększają ryzyko wypadków. Chwila nieuwagi może skończyć się upadkiem

Dron nagrał przejazd przez tory. Kierująca Audi miała 0,9 promila

Literacki luzik w Oświęcimiu - zagadki, tropy i wyścig po nagrody
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Oświęcim w Grojcu - kontakt, godziny, świadczenia
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeszczach - kontakt, usługi i załatwianie spraw
- Biblioteka Publiczna Gminy Oświęcim w Grojcu - filie, katalog online, godziny
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmku - kontakt, oferta zajęć i zasady przyjęcia
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie Oddział w Oświęcimiu - kontakt i zakres spraw
- Urząd Stanu Cywilnego Zator - sprawy stanu cywilnego, dowody osobiste i zameldowanie
