- rocznica pierwszego transportu Romów do Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

W Oświęcimiu upamiętniono 82. rocznicę pierwszego transportu Romów do Auschwitz-Birkenau, przypominając o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
- Oświęcim pamięta o tragicznych losach Romów
- Wspomnienia o pierwszym transporcie Romów
Oświęcim pamięta o tragicznych losach Romów
Dziś, w południe, na bocznicy kolejowej Judenrampe” odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pierwszego transportu Romów do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Wśród uczestników znalazły się ważne postacie lokalnych władz, w tym wicestarosta Teresa Jankowska oraz zastępca wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał, którzy zapalili znicze przed historycznymi wagonami z czasów II wojny światowej.
Wspomnienia o pierwszym transporcie Romów
Podczas ceremonii głos zabrał Władysław Kwiatkowski , dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu, który przypomniał, że 26 lutego 1943 roku do Auschwitz przybył pierwszy transport Romów z Niemiec. W obozie utworzono tzw. oboz cygański”, gdzie trafiło około 23 000 Romów z różnych krajów europejskich. Niestety, blisko 19 000 z nich straciło życie w wyniku chorób, głodu, wycieńczenia oraz morderstw w komorach gazowych.
Warto podkreślić, że szczególnie okrutnym formom represji poddawane były romskie dzieci. Naziści, a w szczególności dr Josef Mengele, przeprowadzali na nich brutalne eksperymenty medyczne, które często kończyły się tragicznie.
Uroczystość była nie tylko hołdem dla ofiar, ale także przypomnieniem o potrzebie pamięci i edukacji na temat historii Romów podczas II wojny światowej. To ważny krok w kierunku budowania lepszej przyszłości poprzez zrozumienie przeszłości.
Na podst. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Ostatnie Artykuły

Oświęcim z mocnym początkiem maja. Ratusz szykuje pakiet miejskich tematów

Debata o klimacie w Oświęcimiu. Padły pytania o cień, wodę i zieleń

Oświęcim znów pogada o książkach - biblioteka szykuje spokojny hit wiosny

W Kawiarni Prasowej natura łapie oddech w kadrach Jerzego Panka

Kolaże, które składają człowieka na nowo - Edyta Ewa Mitoraj w Oświęcimiu

Nad Skawą zebrali prawie dwa tysiące litrów śmieci

Jawiszowice uczciły 3 Maja. Odsłonięcie św. Floriana nadało ton uroczystości

Kolekcjonerskie naklejki do legitymacji szkolnej – przedmiot, który wywołuje wspomnienia!

Wolność po włosku - film o kobiecie, która nie zgadza się na cudze ramy

Pucio wchodzi na wielki ekran i zostaje blisko dziecięcej codzienności

Ekomajówka połączy zabawę z wymianą elektrośmieci na sadzonki

Hopnięci - Pixar bierze na cel naturę i robotycznego bobra

Oświęcimskie Zielone Tarasy weszły do krajowej czołówki

