Malowanie ścian wałkiem – poznaj sprawdzone triki

Wałek malarski to niezwykle wydajne narzędzie do nakładania farby na duże i płaskie powierzchnie. Zapewne często korzystasz z niego w swojej pracy. Jednak czy wiesz, jakie techniki i triki warto stosować, aby uzyskać silne krycie i idealnie równą powłokę?

Jaki wałek malarski wybrać?

Podstawowym zagadnieniem jest wybór odpowiedniego wałka. To narzędzie powinno być zawsze dopasowane do farby, której planujesz użyć, stanu ściany i specyfiki wykończenia. Dlatego eksperci podpowiadają, że wałek malarski powinno się kupować na końcu, gdy już dokładnie obejrzysz ścianę, ustalisz, jak ma wyglądać i zamówisz odpowiednią farbę.

Skąd wiadomo, jaki wałek wybrać? Informacje na ten temat znajdziesz w karcie technicznej danego produktu. Dowiesz się z niej, jak prawidłowo aplikować farbę oraz jakie parametry powinien mieć wałek malarski, pędzel lub natrysk hydrodynamiczny, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Malowanie ścian wałkiem – najważniejsze zasady

Malowanie ścian wałkiem z pozoru wydaje się proste. Jednak w trakcie tej czynności łatwo można popełnić błąd, który sprawi, że na ścianie pojawią się smugi, zacieki lub krycie nie będzie równomierne, a wówczas konieczne będzie nałożenie większej liczby warstw. Aby temu zapobiec, warto stosować się do następujących zasad:

  1. Przed rozpoczęciem malowania oczyść wałek z kurzu i zabrudzeń przy użyciu zwykłej rolki do ubrań. Następnie zamocz go w wodzie i odsącz, aby zwiększyć jego chłonność.
  2. Malowanie pomieszczenia najlepiej jest zacząć od jego narożnika, a następnie należy kierować się ku środkowi. Jak zrobić to dobrze? Zastosuj technikę nakładania farby w literę V. Polega ona na tym, że najpierw farbę nakłada się wałkiem na ścianę w kształcie litery V, a następnie rozprowadza się ją szybkimi ruchami w lewą i prawą stronę.
  3. Malując ścianę wałkiem malarskim, należy cały czas wykonywać ruchy w jednym kierunku. Zwróć na to uwagę podczas nakładania każdej warstwy. Najczęściej zaleca się malowanie ściany w kierunku od góry do dołu, ponieważ takie ruchy są bardziej intuicyjne.

Jak ułatwić sobie malowanie ściany wałkiem – sprawdzone triki

Malowanie ściany wałkiem jest wygodne, ponieważ umożliwia pokrycie farbą dużej powierzchni w krótkim czasie. Jeśli chcesz, żeby Twoja praca była efektywna i przynosiła pożądane rezultaty, wypróbuj 5 prostych trików!

1. Metoda mokro na mokro

W uzyskaniu jednolitej powłoki pomoże Ci metoda mokro na mokro. Pomaluj ścianę nachodzącymi na siebie pasami farby. Każdy nowy pas powinien zachodzić na mokry brzeg poprzedniego pasa, a wówczas unikniesz smug i nierówności.

2. Nie przerywaj malowania

Gdy już zaczniesz malować jedną ze ścian, pod żadnym pozorem nie przerywaj tej czynności. Nawet krótka przerwa może spowodować, że dany punkt będzie widocznie wyróżniał się na ścianie.

3. Nie dociskaj wałka do ściany

Zbyt mocne dociskanie wałka do ściany może sprawić, że jego brzegi odcisną się na malowanej powierzchni. Wałkiem należy delikatnie sunąć po podłożu. Jeśli farba nie pokryła wszystkich miejsc równomiernie, zamiast dociskać wałek, odczekaj wymaganą ilość czasu i nałóż drugą warstwę. W ten sposób bez problemu uzyskasz zamierzony efekt.

4. Nie nanoś poprawek na pomalowaną powierzchnię

Szybkie nanoszenie poprawek na świeżo pomalowaną ścianę stanowi sporą pokusę. Jednak takie działanie zwykle przynosi odwrotny skutek. Po wyschnięciu farby ślady w miejscu naniesienia poprawek będą bardzo widoczne. Aby tego uniknąć, zrezygnuj z poprawek i zaczekaj, aż farba całkowicie wyschnie. Dopiero wówczas nałóż drugą warstwę zgodnie z zaleceniami producenta.

5. Stosuj dobrej jakości farby od renomowanego producenta

Uzyskanie idealnie gładkiej i trwałej powłoki będzie zdecydowanie prostsze, jeśli użyjesz dobrej farby, która cechuje się dobrym kryciem i nie pozostawia smug.

Świetnym wyborem dla profesjonalistów jest na przykład farba lateksowa do ścian i sufitów Dulux Professional Classic 9. Możesz ją nakładać wałkiem z runa naturalnego lub wałkiem sznurkowym o długości runa 10–18 mm. Farba Dulux Professional Classic 9 jest bardzo wydajna i tworzy powłoki o wysokich walorach dekoracyjnych.

Teraz już wiesz, co zrobić, aby poprawić swoją technikę malowania wałkiem. Pamiętaj, aby do każdego zlecenia podchodzić z należytą starannością. Dzięki powyższym wskazówkom doskonale poradzisz sobie z każdym malarskim wyzwaniem.