Żelazko czy generator pary – co wybrać?

Osoby pragnące zadbać o wygląd swoich ubrań stoją przed nie lada wyzwaniem. Kiedyś liczyło się jedynie tradycyjne żelazko suche. Dzisiaj na rynku jest dostępnych coraz to więcej innowacyjnych urządzeń do prasowania, od generatorów pary po innowacyjne szafy wygładzające parą lub zaawansowane systemy prasujące, stosowane głównie w profesjonalnych pralniach chemicznych lub rozwiązaniach przemysłowych. Skupiając się na urządzeniach do stosowania w domu, w grę najczęściej wchodzą żelazka parowe i stacje pary

Generator pary a żelazko parowe

Żelazko jest małe, zwinne i skuteczne dzięki użyciu wysokiej temperatury i niedużej ilości pary. W wielu domostwach jest podstawowym i jedynym sposobem wygładzania ubrań. Generator pary znacznie przewyższa swoją wydajnością i skutecznością klasyczne żelazka parowe. W czym tkwi sekret? W przesunięciu ośrodka ciężkości na parę, a nie ciepło stopy. Generator wytwarza ogromne ilość pary - stały wyrzut wynosi do ok. 180 g na minutę, a dodatkowy nawet 600 g na minutę. W serii Philips Perfect Care 9000 wartośc ta sięga aż 750g/min! Dla porównania – za jednym pociągnięciem po materiale jest w stanie wtłoczyć w materiał tyle pary, ile żelazko może wtłoczyć poprzez nawet dziesięciu ruchów. Z racji tego stacja radzi sobie znacznie lepiej niż tradycyjne rozwiązania przy prasowaniu grubych materiałów jak np. len.

Poziom ciepła stopy jest w generatorze pary na drugim miejscu i służy bardziej do upewnienia się, że para która została wrzucona we włókna po wykonaniu swojej pracy całkowicie ulotni się. Z tego względu generator pary posiada regulację temperatury stopy lub technologię uśredniającą poziom ciepła. Dzięki temu możesz prasować różne ubrania na jednym ustawieniu. Stopa nie będzie zbyt zimna, ale nie będzie też zbyt ciepła i nie przypali i nie zniszczy Twoich ulubionych ubrań, nawet gdy zostawisz ją na dłuższy czas w poziomie na tkaninie. Jest to plus także w przypadku tkanin cienkich, jak np. satyna czy koronki, które łatwo bezpowrotnie zniszczyć.

Co da więcej korzyści z prasowania?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje subiektywne preferencje potrzeby. Generator na pewno wyprasuje wszystko szybciej i dokładniej, ale ma swoje wady. Pierwsza to gabaryty. Duża stacja bazowa z wielki zbiornikiem na wodę (przeważnie ponad 1 litr) sprawia, że zarówno stojąc na desce lub czekając na użycie w szafce, produkt zajmuje więcej miejsca. Co więcej, cena średniej klasy stacji pary jest kilkukrotnie wyższa niż klasycznego żelazka parowego. Jeżeli prasujesz rzadko lub tylko podstawowe elementy garderoby, być może taki zakup wcale nie będzie dla Ciebie konieczny.