Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Po otwarciu nowoczesnej stacji dializ na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu to kolejna pozytywna wiadomość dla mieszkańców naszego powiatu. Na listopadowej sesji Rada Powiatu w Oświęcimiu dała zielone światło dla powstania na działce należącej do powiatowej lecznicy ultranowoczesnego centrum kardiologicznego.

Na wniosek dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu Rada wyraziła zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie przez G.V.M. Carint gruntu będącego w nieodpłatnym użytkowaniu ZOZ-u. Spółka z Krakowa, która od wielu lat sprawuje specjalistyczną opiekę kardiologiczną na rzecz mieszkańców naszego powiatu, planuje na szpitalnym gruncie postawić budynek o pow. 361 m kw. wraz z droga dojazdową i parkingiem.

Zgodnie z przepisami prawa, w kompetencjach Rady Powiatu leżało podjęcie decyzji w tej ważnej sprawie, gdyż dzierżawa gruntu ma nastąpić w drodze bezprzetargowej na czas dłuższy niż 3 lata.

Przedmiotem dzierżawy jest grunt o pow.1630 m kw. w celu jego zagospodarowania i prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu kardiologii, kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i elektrofizjologii.

Przyjęciu uchwały towarzyszyła ożywiona dyskusja, w trakcie której swoje opinie wyrazili zarówno jej zwolennicy, jak i oponenci, polemizujący z zapisami zawartymi w projekcie dokumentu.

Umowa dotyczy centrum kardiologii, usług medycznych, których Szpital Powiatowy w Oświęcimiu nie świadczy – podkreślił w trakcie dyskusji starosta Andrzej Skrzypiński.

Włodarz dodał, że bez zaangażowania środków publicznych poszerzony zostanie zakres świadczonych usług medycznych. Placówka prowadzona przez spółkę Carint ma podpisany kontrakt z NFZ, dzięki czemu leczenie w niej jest darmowe.

Dzierżawa zostanie zawarta na okres 23 lat. Powiatowa lecznica będzie czerpać profity z tytułu wydzierżawienia szpitalnego gruntu. Podobnie jak to się dzieje od niedawna w przypadku innej spółki – Fresenius Nephrocare Polska, która na szpitalnej działce postawiła nowoczesną stację dializ. W tym przypadku dzierżawa została zawarta na zbliżony okres.

Carint prowadzi od 2009 r. na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu r. Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii. Cieszy się ono powszechnym uznaniem ze strony pacjentów. Placówka dysponuje świetnymi fachowcami i nowoczesnym sprzętem.

O opiece kardiologicznej w naszym powiecie pisaliśmy już w lutym br.: https://www.powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/zdrowie-jest-wartoscia-nadrzedna/

Fot. RL