Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Jak wybrać opony?

Czy wiesz, że od jakości i stanu opon Twojego samochodu zależy nie tylko skuteczność hamowania, czy sposób pokonywania zakrętów, ale również szereg innych czynników? Opony to jedyne elementy auta, które mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon, jak wybrać opony, które zapewnią nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo?

Zacznijmy od rozmiaru opon

Rozpoczynając poszukiwanie właściwych opon musimy zacząć od najważniejszego elementu, czyli właściwego rozmiaru. Pod uwagę należy wziąć nie tylko średnicę felgi, ale również profil i szerokość opony. Niższy profil opon, może skutkować mniejszym obwodem, co doprowadzi do tego, że wskazania prędkościomierza oraz licznika przebiegu będą nieprecyzyjne. Tu pojawia się pierwszy element, na który musimy zwrócić uwagę, profil opony wyrażany jest w odniesieniu do jej szerokości, a dokładniej stanowi jej procentową wartość. W związku z tym, jeśli wybierzemy opony o tym samym profilu, ale innej szerokości (przykład: 205/50 i 185/50), to ich wysokość będzie się różnić. Inna będzie też średnica całego koła.

Wybierając opony warto więc zwrócić uwagę na zalecenia producenta samochodu. Naklejki z informacją dotyczącą rozmiaru opon znajdziesz np. na progu drzwi, pod klapką wlewu paliwa czy na wewnętrznej stronie kierownicy. Zwykle podanych jest kilka rozmiarów opon, tak by móc je dopasować do różnych producentów. Ważne, aby wybrać odpowiednią wielkość, jeśli wybierzesz zbyt duże lub szerokie opony, mogą one ocierać się o nadkole.

Oznaczenia opon samochodowych

Oznaczenia opon samochodowychujednolicone, dzięki czemu rozszyfrowanie ogumienia nie powinno sprawić ci problemów. Wraz z rozmiarem w zapisie znajdziesz również informacje o nośności i indeksie prędkości opony.

Jak czytać oznaczenie opon samochodowych?

Korzystając z przykładu typowego zapisu na boku opony 205/50 R16 91H, gdzie 205 - to szerokość opony wyrażona w milimetrach, 50 – to profil opony, czyli procentowy stosunek wysokości do szerokości, R – oznaczenie typu opony. W autach osobowych spotykamy się głównie z oponami radialnymi, 16 – średnica osadzenia opony wyrażona w calach, taka sama, jak średnica felg. 91 – indeks nośności opony. Wskazuje maksymalne obciążenie dla danego koła. Nie może być niższy niż ten zalecany przez producenta opony, H – indeks prędkości opony. Określa on maksymalną prędkość, przy której podróżowanie jest wciąż bezpieczne. Litera H oznacza, że największa prędkość dla danej opony wynosi 210 km/h. Im wyższy indeks, tym lepiej.

Opony letnie, zimowe czy wielosezonowe?

Opony sezonowe należą do najczęściej wybieranego typu ogumienia. Dwa komplety, wydają się jednak lepiej odpowiadać wymaganiom pogodowych realiów. Opony letnie, stworzone z twardej mieszanki gumowej, dobrze radzą sobie na rozgrzanym asfalcie i skutecznie odprowadzają szerokimi kanałami masy wody. Dbają jednocześnie o dobrą przyczepność i stabilność samochodu w zakrętach. Opony zimowe zapewniają z kolei lepszą przyczepność na śniegu, a to za sprawą mocno ponacinanych, elastycznych lameli bieżnika. Dzięki temu, że są wykonane z miękkiej mieszanki zachowują przyczepność nawet na mrozie.

Nie da się jednak zauważyć wzrostu zainteresowania oponami wielosezonowymi. Celem producentów jest stworzenie uniwersalnej opony, która sprawdzi się zarówno latem jak i zimą. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie mieszanki, której twardość pozwala na zachowanie elastyczności przy niskich temperaturach i jednocześnie nie wpływa negatywnie na jakość prowadzenia auta podczas upałów.

Który rodzaj opon wybrać?

Typ samochodu, styl jazdy i sposób użytkowania ma duże znaczenie, gdy decydujemy o wyborze właściwych opon. Jeśli w znacznej większości korzystasz z samochodu jeżdżąc po mieście, pokonujesz krótkie dystanse, a jest kompaktowe i miejskie, to świetnie sprawdzą się opony wielosezonowe. To również dobry wybór dla aut dodatkowych, które w razie wyjątkowo trudnych warunków pogodowych można po prostu zostawić w garażu. Warto pamiętać, że opony całoroczne klasy premium mają niejednokrotnie lepsze parametry zimowe niż tanie zimówki. Jeśli jednak rocznie pokonujesz duże odległości, mieszkasz na wymagającym terenie, czy często wyjeżdżasz za miasto to lepiej zdecydować się na dwa, dedykowane komplety opon.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej

Zajrzyj do poradnika Qarsona, poznaj bliżej klasy opon i ich specyfikację. Qarson to firma oferująca samochody na abonament, w której nie musisz martwić się o coroczną wymianę opon. Fabrycznie nowe auto wynajmujesz na okres 12 miesięcy, a w ramach swojego pakietu możesz skorzystać z opcji dodania opon wielosezonowych.