Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu powitała licznych gości przybyłych 27 września na spotkanie w remizie OSP w Brzeszczach, związane z promocją książki Agnieszki Smreczyńskiej Gąbki pt. „Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości”. Ta godna polecenia publikacja jest poświęcona postaci Tadeusza Smreczyńskiego – świadka „czasu pogardy”, więźnia Auschwitz-Birkenau, lekarza, mieszkańca Brzeszcz.
Wśród licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia obecna była konsul z Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie – Ursula Maier, dyrektorzy, naczelnicy oraz radni Gminy Brzeszcze i Powiatu Oświęcimskiego.
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień organizatorów wydarzenia: Radosława Szota – burmistrza Brzeszcz, Doroty Mleczko – dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Leszka Szustera – dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Program spotkania obejmował projekcję filmu z udziałem Tadeusza Smreczyńskiego z materiałów archiwalnych MDSM; dyskusję o publikacji prowadzoną przez Joannę Cebulską – pracowniczkę MPMZO z Leszkiem Szusterem oraz rozmowę dyrektora MDSM z autorką „ Za matową szybą…” i wnukiem Tadeusza Smreczyńskiego – Piotrem juniorem.
Uczestnicy spotkania, mieszkańcy Brzeszcz, we wzruszający sposób przedstawiali swoje historie związane osobą Tadeusza Smreczyńskiego. W ich wspomnieniach był to człowiek wyjątkowo ciepły, oddany ludziom, uśmiechnięty, świetny lekarz. Mieszkańcy Brzeszcz przyjęli publikację „Za matową szybą…” z entuzjazmem.
Spotkanie zakończyło się przytoczeniem słów Tadeusza Smreczyńskiego: „zawsze jest więcej rzeczy, które ludzi dzielą, dlatego trzeba szukać tego, co ludzi łączy, bo zawsze tych rzeczy jest mniej”.
Autorka książki, Agnieszka Smreczyńska-Gąbka urodziła się w 1978 r. w Oświęcimiu, a wychowywała się w Zatorze, gdzie ukończyła podstawówkę. Potem uczęszczała do LO im. Marcina Wadowity w Zatorze. Magister filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autorka publikacji promocyjnych i albumów biograficznych. Zawodowo zajmuje się planowaniem strategicznym rozwoju i zarządzaniem zasobami ludzkimi. Pasjonuje się filozofią, psychologią i żeglarstwem.
Fot. Przemysław Gąbka