Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na 18. odcinek cyklu „Obiekty Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce w 3D”. Prezentuje w nim 20 najwspanialszych, drewnianych obiektów „od podszewki”, czyli zeskanowanych laserowo w 3D i zaprezentowanych w formie animacji.
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to nieodłączny krajobraz naszego regionu. Aby te zabytki mogły zostać z nami na zawsze zostały uwiecznione skanerem 3D, który w każdym centymetrze odwzorował te wspaniałe budowle od wewnątrz i zewnątrz.
Zapraszamy do obejrzenia wnętrz kościoła parafialnego św. Marcina w Jawiszowicach. Świątynię zbudowano w 1692 r., na miejscu spalonego wcześniejszego kościoła z 1511 r. Nad nawą i prezbiterium znajduje się jednolity gontowy wielopołaciowy dach, który tworzy nad prezbiterium szerokie okapy oparte na wspornikach. Wnętrze kościoła w nawie jest przekryte stropem, a w prezbiterium pozornym sklepieniem kolebkowym.
Ołtarz główny pochodzi z ok. 1700 r., natomiast neogotyckie ołtarze boczne wykonano w XIX w. W tęczy umieszczona jest belka tęczowa, na której znajduje się barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Bożej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny.
(źródło: MOT)