Powiat Oświęcim: Online w Miejscu Pamięci Auschwitz. Ciekawa propozycja dla młodzieży

2 min czytania

Polscy uczniowie będą mogli korzystać w formie zdalnej z bezpłatnych pobytów studyjnych online organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Pandemia zmieniła wiele obszarów naszego życia: od pracy, wypoczynku i podróży po edukację. Reagując na wyzwania, które stawiają przed nami obecne ograniczenia, postanowiliśmy dostosować nasz program pobytów studyjnych do formy online mówi Andrzej Kacorzyk , dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, dodając że w lutym placówka zrealizowała pilotaż zdalnych pobytów studyjnych, w którym uczestniczyły wybrane klasy szkolne z całej Polski.

Zdalny pobyt studyjny obejmuje prezentację historycznego terenu byłego obozu w wirtualnych panoramach, uzupełnioną warsztatami podsumowującymi prowadzonymi przez zespół MCEAH.

Proponowane zajęcia mają na celu zapoznanie uczniów z historią niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, zachęcenie ich do dyskusji o ważnych zagadnieniach związanych z tym tematem i przygotowanie ich do bardziej pogłębionego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w przyszłości.

Przygotowane przez nas warsztaty podejmują nie tylko tematy historyczne, ale też odnoszą się do niezwykle ważnych zagadnień naszej moralnej odpowiedzialności za świat budowany właśnie na refleksji nad tragedią Auschwitz podkreślił Andrzej Kacorzyk.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, jednak liczba miejsce jest ograniczona.

Zdalne pobyty studyjne odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom i trwają 4 jednostki lekcyjne (do 3 godzin). Dla grup, które już wcześniej miały możliwość zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, możliwa jest rezerwacja jednego z siedmiu warsztatów tematycznych:

Historia zapisana w przedmiocie
Jestem zdrów i czuję się dobrze” korespondencja więźniarska
Jednostka wobec rzeczywistości obozowej
Propaganda w nazistowskich Niemczech 1933-1945
Trauma życie byłych więźniów po wojnie
Przetrwali, by żyć” świat po Auschwitz
Nie bądźcie obojętni!” przesłanie świadków Auschwitz

Szczegóły dotyczące poszczególnych warsztatów.

Rezerwacji zdalnych pobytów studyjnych można dokonać drogą mailową.

(Źródło: MCEoAiH). Foto: Muzeum Auschwitz.

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/online-w-miejscu-pamieci-auschwitz-ciekawa-propozycja-dla-mlodziezy/

Autor: krystian