Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Sztuczne płuca staną w Brzeszczach.

Polski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię “Zobacz czym oddychasz”. W wybranych miejscowościach pojawią się sztuczne płuca, które będą pokazywać poziom zanieczyszczenia powietrza. Dzięki współpracy z Alarmem Smogowym Brzeszcze, instalacja z płucami stanie także w Gminie Brzeszcze.

Instalacja przypominająca zarys płuc. Wykonana jest z białego, półprzepuszczalnego materiału. Wentylatory umieszczone z tyłu przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”, a mieszkańcy mogą przekonać się, jak mocno zanieczyszczone jest powietrze w ich miejscowości.

W zeszłym roku płuca stanęły m.in. w Oświęcimiu.

Mieszkańcy mogą wpłynąć na jakość powietrza, inwestując w środowisko. Taką możliwość dają między innymi ogólnopolskie Programy „Czyste Powietrze” – KLIKNIJ oraz „Mój Prąd” – KLIKNIJ, realizowane w ramach współpracy między Narodowym a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gmina Brzeszcze w ostatnich 2 latach dofinansowała wymianę 215 pieców. Dotacje pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu Gminy Brzeszcze i Powiatu Oświęcimskiego.

Łączna wartość udzielonego dofinansowania to 1,22 mln zł, w tym z budżetu Gminy Brzeszcze ponad 500 tys. zł, z Powiatu Oświęcimskiego 40 tys. zł, ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 680 tys. zł.

(Źródło: UG Brzeszcze).