Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Zdjęcie prezentujace mammobus LUX MEDU.

Do kolejnych miejscowości w naszym powiecie przyjedzie niebawem mammobus LUX MED-u. 4 grudnia zawita do Brzeszcz, a cztery dni później do Chełmka. W bezpłatnym badaniu w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą wziąć udział panie w wieku 50-69 lat.

Wyniki realizacji Programu są niestety bardzo niepokojące. Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczynił się do dalszego obniżenia odsetka populacji pań objętej badaniami. Według stanu na dzień 1 listopada bieżącego roku wynosi on zaledwie 34,81 % uprawnionych Polek – mówi Anna Nemirska z LUX MED-u.

Dziękujemy wszystkim paniom, które podjęły odpowiedzialną decyzję i już zarejestrowały się na badanie. Zachęcamy te panie, które z powodu pandemii nie mogły wykonać badań wcześniej o nie zwlekanie z ich realizacją. Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala bowiem na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby – dodaje.

Przypominamy, że grudzień 2020 roku jest ostatnim miesiącem, w którym z badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać Panie z rocznika 1951.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie do dyspozycji pań – 4 grudnia w godz. 8.00 – 15.00 na parkingu przy Klubie Sportowym Górnik, ul. Ofiar Oświęcimskich, w Brzeszczach, a 8 grudnia w godz. 10.00 – 16.00 przy remizie OSP na ul. Staicha 3 w Chełmku.

W badaniu w ramach Programu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi, a także:

  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz.

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii – prosi Anna Niemirska.

Przypominamy naszą wcześniejszą informację, że w czwartek 26 listopada br., w godzinach od 10.00 do 16.00, mammobus pojawi się przy Domu Kultury, ul. Żwirki i Wigury 2a w Kętach.