Powiat Oświęcim: Historia zaczyna się w rodzinie. Międzynarodowy projekt Domu Spotkań

1 min czytania

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu pod koniec września rozpoczęła się trzecia edycja projektu Historia zaczyna się w rodzinie dialog pokoleń”. Z uwagi na pandemię koronawirusa, odbywa się za pośrednictwem łączy internetowych.

__ Razem z partnerami: Fundacją Dolnosaksońskich Miejsc Pamięci/Miejsce Pamięci Bergen-Belsen/Niemcy oraz Międzynarodową Organizacją Pozarządową Foundation for Freedom/Ukraina zaplanowaliśmy 10 sesji online, które zakończą się początkiem grudnia. Podczas pracy seminaryjnej towarzyszyć nam będzie pytanie: _jaką rolę odgrywają historie rodzinne w budowaniu narodowej i transnarodowej kultury pamięci? _ mówi Elżbieta Pasternak z MDSM, koordynatorka projektu.

W centrum uwagi znajdzie się okres drugiej wojny światowej, Holokaustu, narodowego socjalizmu i stalinizmu oraz wczesne lata powojenne.

Postaramy się przybliżyć w przestrzeni wirtualnej Miejsce Pamięci Bergen-Belsen, miejsca historyczne we Lwowie i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu dodaje Elżbieta Pasternak.

Podczas spotkania zapoznawczego i przygotowawczego w MDSM grupa polska opracowała sesję online Auschwitz i Oświęcim historia i teraźniejszość pamięć rodzinna”.

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej projektu www.dialogue-of-generations.org

Umożliwia ona dzielenie się na bieżąco refleksjami, odczuciami, obserwacjami oraz prezentację materiału ukazującego własne historie rodzinne w oparciu o wybrane fotografie, nagrania audio i wideo oraz wywiady przeprowadzone z bliskimi.

Projekt finansowany jest ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach programu grantowego Zachować Pamięć”.

(Źródło i foto: MDSM)

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/historia-zaczyna-sie-w-rodzinie-miedzynarodowy-projekt-domu-spotkan/

Autor: krystian