Spotkanie władz Powiatu Oświęcimskiego z przedstawicielkami środowisk i organizacji seniorskich odbyło się w sali sesyjnej internatu przy ul. Bema w Oświęcimiu.

Rośnie odsetek osób starszych w naszym społeczeństwie. Powiat oświęcimski nie jest tu wyjątkiem. Potrzebom i oczekiwaniom seniorów z naszego powiatu poświęcone było spotkanie, które zorganizowano 24 września w sali sesyjnej w budynku internatu popularnego “Chemika”. W imieniu władz Powiatu Oświęcimskiego gości reprezentujących organizacje, instytucje i środowiska seniorskie powitała Teresa Jankowska, etatowa członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. Spotkanie poprowadziła Dorota Kobylec z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie.

Teresa Jankowska przypomniała, że ze wspomnianą fundacją Powiat Oświęcimski prowadzi badania dotyczące potrzeb seniorów. Nadmieniła, że samorząd powiatowy jest otwarty na pomysły organizacji seniorskich.

Ważne jest także to, co wypracujemy podczas tego i kolejnych spotkań. Jesteśmy w trakcie opracowania nowej strategii rozwoju Powiatu na lata 2021 – 2030 i z uwagą przysłuchujemy się Państwa postulatom. Potrzeby osób starszych są jednym z naszych priorytetów – dodała Teresa Jankowska.

Dorota Kobylec z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie przedstawiła wyniki badania przeprowadzonego w lipcu i sierpniu br. wśród seniorów mieszkających w poszczególnych gminach powiatu oświęcimskiego.

Celem badań było zidentyfikowanie potrzeb seniorów i ich oczekiwań wobec władz Powiatu oraz najbliższego środowiska, a w szczególności wobec konkretnej oferty zajęć i aktywności, potencjalnie możliwej do uruchomienia na terenie powiatu – podkreśliła specjalistka z krakowskiej fundacji.

Ogółem respondenci są zadowoleni z zamieszkania w naszym powiecie, wskazując najczęściej na walory przyrodnicze i warunki mieszkaniowe. Natomiast nie zawsze mają dobre zdanie o swoich… sąsiadach.

Pytani o to, co powinno się zmienić, seniorzy najczęściej postulowali o lepszą ofertę zajęć dla seniorów i poprawę komunikacji publicznej z ościennymi miejscowościami. Ważna dla nich są także, pozornie przyziemnie kwestie, jak ławki przy ulicach czy urządzenia fitness w parkach. Domagają się lepszej dostępności lekarzy. Skarżą się m.in. na brak ofert dla niepełnosprawnych seniorów. Tych mieszkających na terenach wiejskich częstokroć przerażają piraci drogowi siejący strach na wąskich traktach bez chodników czy nawet poboczy.

Co budujące, ponad 60 proc. badanych deklaruje gotowość włączenia się w działania władz Powiatu na rzecz seniorów.

To wysoki wskaźnik zaangażowania i prawdopodobnie duży potencjał aktywności – podkreśliła Dorota Kobylec.

Wśród spontanicznie wyrażanych potrzeb i oczekiwań na pierwszy plan wysuwa się potrzeba integracji z rówieśnikami oraz dostępu do wydarzeń zapewniających tę integrację oraz poznawanie nowych treści. W wypowiedziach badanych zaznacza się oczekiwanie, iż oferta kierowana do seniorów powinna być im dostępna w miejscu zamieszkania lub w najbliższym większym ośrodku.

Swoje uwagi i oczekiwania przedstawiły także obecne na spotkaniu przedstawicielki środowisk seniorskich z poszczególnych gmin naszego powiatu.

Fot. RL