Powiat Oświęcim: Ogrody społeczne w Gminie Brzeszcze. Oaza spokoju i kontaktu z naturą
Niczym przysłowiowe grzyby po deszczu w Gm. Brzeszcze wyrastają tzw. ogrody społeczne (sąsiedzkie). Już teraz można zobaczyć jak dzięki społecznej pracy aktywnych mieszkańców, rosną cztery takie ogródki: przy ulicy Kosynierów obok starego urzędu” i ulicy Górniczej na Starej Kolonii, a także obok Ośrodka Kultury w Brzeszczach i w otoczeniu Domu Ludowego Wilczkowicach.
Ogrody społeczne to dostępne dla wszystkich tereny zielone, zagospodarowane przez samych mieszkańców, zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności. Zwykle tę inicjatywę wspierają władze lokalne oraz grantodawcy lub darczyńcy. Moda na takie oddolne inicjatywy ogrodnicze zaczęła się w dużych miastach, gdzie niewielu mieszkańców ma możliwość uprawy własnego ogródka.
Projektowi “Ogrody społeczne w Gminie Brzeszcze” patronuje burmistrz Brzeszcz Radosław Szot. Merytorycznie i finansowo działania realizowane w górniczej gminie wspiera Fundacja Kultury Chrześcijańskie ZNAK z Krakowa, która na projekt pozyskała dotację z Narodowego Instytutu Wolności, w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”. Wsparcia ogrodnikom udziela też brzeszczańska Agencja Komunalna.
Ogródki będą miejscem odpoczynku, zabaw i spotkań, ale też zdobywania wiedzy o zrównoważonym ogrodnictwie. Dzięki tym miejscom można będzie dowiedzieć się czym jest permakulturowa grządka, jak radzić sobie z niedostatkiem wody w ogrodzie oraz ile dobrego dają nam rośliny łąkowe uważane często z chwasty informuje brzeszczański magistrat.
O ile pozwolą na to warunki, we wrześniu odbędą się wykłady i konsultacje na temat zrównoważanego ogrodnictwa, plenerowe zajęcia dla dzieci oraz pikniki sąsiedzkie w kwitnących ogrodach.
Bieżące informacje oraz zdjęcia dokumentujące postęp prac można zobaczyć na specjalnie utworzonym profilu na Facebooku Zrównoważone ogrody społeczne w gminie Brzeszcze KLIKNIJ
(Źródło: UG Brzeszcze).
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/ogrody-spoleczne-w-gminie-brzeszcze-oaza-spokoju-i-kontaktu-z-natura/
Ostatnie Artykuły

Osiem drużyn i piach nad Sołą. Młode siatkarki walczyły do końca

Dożynkowy maraton w gminie Oświęcim - od Grojca po Brzezinkę

Młodzi sportowcy z gminy Oświęcim odebrali nagrody za wielkie wyniki

Pierwszy taki przecisk w Polsce. Pod torami w Oświęcimiu wsunięto gigantyczny segment

Planszowisko w bibliotece - wakacyjny turniej dla młodych strategów

Dwa lipcowe spotkania, które mogą złożyć dawny Oświęcim w całość

Literacka gra w Bibliotece Młodych - dzieci pójdą tropem zagadek

Lehnert wraca do gazetowych kadrów - Oświęcim pokazuje filmową legendę

Rodzinny peleton ruszył przez ziemię oświęcimską i wrócił z uśmiechem

Śladami oświęcimskich Żydów. Szlak przypomina o dawnej większości miasta

Oświęcimska biblioteka szykuje lipcowe lato z książką w tle

Oświęcimska biblioteka w czerwcu gra wystawami, teatrem i rękodziełem

Rejsy po Wiśle z Oświęcimia. Od śluzy do Krakowa i dalej

Sierpień w OCK dla dorosłych - ruch, glina i odrobina relaksu
Przydatne dane teleadresowe
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Oświęcimiu - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu - zajęcia, zapisy, godziny
- Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - kontakt, awarie, zarządzanie nieruchomościami
- Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej w Oświęcimiu - inkubatory, pożyczki i wsparcie dla firm
- Urząd Stanu Cywilnego Zator - sprawy stanu cywilnego, dowody osobiste i zameldowanie
- Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Osieku - kontakt, godziny, cmentarze, wodociągi
