1 marca (niedziela) w Oświęcimiu odbędzie tegoroczna edycja wydarzenia pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Uczestnicy pobiegną na dystansie 1963 metrów, będących symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych, oraz na dystansie 5 km. Hołd Żołnierzom Wyklętym zostanie także oddany na placu Kościuszki i na terenie oświęcimskiej uczelni.
Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy, a lokalnym partnerem oświęcimskie Stowarzyszenie „Szansa”.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zaprasza mieszkańców na ceremonię oddania hołdu bohaterom. Uroczystość na placu Tadeusza Kościuszki o godz. 12 rozpocznie hymn państwowy. Następnie delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejnym punktem obchodów będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego przy Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
Także w południe, z Rynku Głównego w Oświęcimiu, uczestnicy wspomnianego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystartują na dystansie 1963 metrów. Pół godziny później zaplanowano bieg na 5 km.
Ideą projektu biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
W zeszłym roku w Biegu wzięło udział ok. 75 tys. uczestników z 365 miast: ok. 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą.
Ambicją organizatorów jest zorganizowanie w tym roku Biegu w ponad 370 miastach. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast.
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.
W latach 1944-1956, według wciąż niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
(Źródło: Fundacja Wolność i Demokracja)