Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu zaprasza w niedzielę, 3 listopada na zwiedzanie zabytkowego cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. Poprowadzi je historyk, dr Jacek Proszyk. Opowie m.in. o symbolice nagrobnej, żydowskich tradycjach pogrzebowych, jak również wyjaśni znaczenie hebrajskich inskrypcji nagrobnych. Wstęp wolny.

Zwiedzanie odbędzie się w godzinach 10.00 – 13.00. Zbiórka przy bramie wejściowej od strony ulicy Dąbrowskiego (udział nie wymaga wcześniejszej rezerwacji). Na miejscu będzie można nabyć publikację pt. “Cmentarz żydowski w Oświęcimiu. Historia, symbole, przyroda”.

Dr Jacek Proszyk – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym (na Wydziale Filozoficznym) obronił doktorat dotyczący historii Żydów. Kustosz na Zamku w Grodźcu Śląskim. Stypendysta Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Laureat nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów w 2016 roku, przyznawanej za pośrednictwem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie za osiągnięcia naukowe, artystyczne lub edukacyjne w dziedzinie badań bądź popularyzacji dziejów żydowskiej obecności historycznej w Polsce oraz stosunków polsko-żydowskich.

Autor pięciu samodzielnych publikacji i kilkudziesięciu artykułów z zakresu filozofii religii oraz historii Śląska.

Współautor wydanej w 2018 r. przez Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu publikacji pt. “Cmentarz żydowski w Oświęcimiu. Historia, symbole, przyroda”.

Fot. RL