Powiat Oświęcim: Trudna przeszłość, nadzieja na lepszą przyszłość
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN i UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Na dzień tego smutnego święta wybrano 11 lipca, kiedy to przypada rocznica tzw. Krwawej niedzieli”, do której doszło w 1943 roku. Wówczas na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
Ten symboliczny dzień upamiętnia ofiary Rzezi Wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku.
Tegoroczne obchody w Oświęcimiu odbędą się w najbliższą sobotę, 13 lipca. Podobnie jak w latach poprzednich, organizuje je Klub Samborzan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W uroczystościach wezmą udział m.in. przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego.
W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu o godz. 11 zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Godzinę później delegacje na pobliskim cmentarzu parafialnym oddadzą hołd i złożą wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Sobotnie uroczystości zwieńczy spotkanie środowisk kresowych w hotelu “Kamieniec”. Wystąpi Duet Lwowski “Ewan”.
Z kolei już dziś o godz. 17 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży zostanie oficjalnie zaprezentowana publikacja pt. Powrót do przyszłości kształtujemy wspólną pamięć polsko-ukraińską” pod redakcją Kingi Anny Gajdy i Natalii Tkachenko. Jest ona plonem polsko-ukraińskiego seminarium. Album jest pokłosiem wspólnej pracy studentów z Polski i Ukrainy w ramach projektu Powrót do przyszłości kształtujemy wspólną pamięć”. Ów projekt skupiał się na zagadnieniu pamięci o jednym z najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych okresów historii stosunków polsko-ukraińskich konflikcie polsko-ukraińskim w latach 1943-1947, którego jednym z najokrutniejszych wydarzeń stały się masowe mordy na terenach Wołynia i Galicji Wschodniej.
Zapraszamy do zapoznania się z tą ciekawą publikacją TUTAJ
Fot. (u góry) cyra.wblogu.pl
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/trudna-przeszlosc-nadzieja-na-lepsza-przyszlosc/
Autor: krystian