Kosztem blisko 3 mln zł w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu 10 czerwca oficjalnie otwarto Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. W nowoczesnych pracowniach, wyposażonych m.in. w trenażery i fantomy najnowszej generacji będą się kształcić się studenci pielęgniarstwa.

Wśród zaproszonych gości, którzy obejrzeli Centrum (i czynnie skorzystali z pomocy dydaktycznych dla studentów) byli Starosta Oświęcimski Marcin Niedziela i Etatowy Członek Zarządu Powiatu Teresa Jankowska.

– Są tu pracownie do kształcenia umiejętności praktycznych dla studentów. Sale zostały wyposażone w najnowocześniejsze trenażery, fantomy, elementy anatomiczne odzwierciedlające ciało człowieka, jak również elementy związane z fizjologią. Pracując na danym sprzęcie możemy symulować praktycznie wszystkie sytuacje zdrowotne dla pacjenta – powiedziała nam dr n. med. Wiesława Kołodziej, dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu PWSZ w Oświęcimiu.

Oświęcimska uczelnia wzbogaciła się także m.in. fantomy z realistycznie wyglądającymi ranami, do opatrywania, z odleżynami. Do dyspozycji studentów będą ponadto fantomy imitujące stan pacjenta, np. przechodzącego zawał serca, czy z niewydolnością oddechową.

W Centrum jest sala imitująca prawdziwą szpitalną – z salą chirurgiczną i zachowawczą. Jest również sala opieki domowej z pokojem chorego, czy symulator osoby starszej, dzięki któremu można się poczuć niczym prawdziwy senior – z dolegliwościami towarzyszącymi zaawansowanemu wiekowi.

W naszej części Małopolski to pierwsze tak nowoczesne i kompleksowo wyposażone Centrum Symulacji Medycznej.

– Liczymy na to, że dzięki temu będzie się u nas kształcić coraz więcej studentów pielęgniarstwa – wyraża nadzieję dr Wiesława Kołodziej.

Środki na wyposażenie sal pochodziły z funduszy unijnych. Uczelnia własnym sumptem adaptowała pomieszczenia pod potrzeby Centrum.

SPP/Fot. RL