Wakacje – wymarzony czas nie tylko dla dzieci. Również dorośli marzą o tym, aby wypocząć, zwiedzić piękne miejsca, wylegiwać się na plaży i popływać w ciepłym morzu. Niektórzy chcą wypróbować sporty ekstremalne, inni wolą słodkie lenistwo. Bez względu na upodobania i na to, czy ktoś wybiera góry, czy morze, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zagranicznego.

Ubezpieczanie, które Cię ochroni

Wakacje mają być czasem niezapomnianym, ale tylko pod tym pozytywnym względem. Wykupując ubezpieczanie zagraniczne można mieć pewność, że tak właśnie się stanie. Prywatne ubezpieczanie zapewnia bardzo dużą ochronę i gwarantuje pomoc w wielu przypadkach. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o ochronie gwarantowanej przez Fundusz Zdrowia. Karta EKUZ, wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie chroni tak dobrze.

EKUZ nie zawsze Cię zabezpieczy

EKUZ to europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, która należy się każdej osobie ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Każda z tych osób ma prawo do wyrobienia sobie takiej karty i korzystania z niej w podróży, w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, wypadku, zachorowania. Korzystając z tej karty nie ma znacznie, czy problemy ze zdrowiem przydarzyły się na wyjeździe wakacyjnym czy służbowym. Nie ma żadnej wątpliwości, że karta ta jest jednym z podstawowych sposobów na ochronę swojego zdrowia za granicą. Jednak, czy takie ubezpieczanie zagraniczne NFZ w postaci karty zawsze jest skuteczne? WKUZ obejmuje:

  • podstawową opiekę medyczną, co oznacza, że nie można wymagać leczenia w prywatnych placówkach, a tylko w państwowych.
  • leczenie, które jest finansowane w danym kraju Unii Europejskiej.

Uwaga! To nie tak, że jeżeli w Polsce dany zabieg jest refundowany, to w innym kraju też będzie. Mając kartę można liczyć na refundowanie takich zabiegów, jakie są darmowe w kraju, w którym przebywasz. Za wszystkie inne badania, usługi, zabiegi, będziesz musiał zapłacić. Dlatego tak ważne jest, aby nie opierać się tylko na ubezpieczeniu zagranicznemu nfz, ale aby wykupić dodatkowe ubezpieczanie. Warto również przed wyjazdem sprawdzić, jakie usługi medyczne w danym kraju są refundowane.

Polisa turystyczna – zalety

Polisa turystyczna może działać w pojedynkę lub może być uzupełnieniem karty EKUZ lub ubezpieczenia turystycznego, które dostaliśmy w pakiecie z wycieczką, kiedy wybieramy się na urlop z biurem podróży. Dobre ubezpieczenie zagraniczne zapewnia:

  • możliwość leczenia w wielu placówkach, również prywatnych,
  • kradzież bagażu,
  • kradzież dokumentów,
  • zagubienie lub kradzież bagażu,
  • zagubienie lub kradzież sprzętu sportowego,
  • ochrona w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu,
  • szkoda cywilna wykonana innym,
  • pomoc tłumacza,
  • zapewnienie auta zastępczego.

Ww. możliwości to tylko niektóre z możliwych. Wiele zależy od twoich indywidualnych preferencji. Oczywiście, polisa turystyczna zapewnia również ratownictwo medyczne, a także transport medyczny do kraju. Często można ubezpieczyć się na sporty ekstremalne. To, czy polisa pokryje wszystkie koszty ewentualnego leczenia, zależy przede wszystkim od wysokości ustalonej kwoty. Dlatego, warto dopłacić kilka złotych, aby kwota ta była duża. Jest to ważne, ponieważ koszty leczenia za graniczą są często bardzo wysokie! Ubezpieczanie warto łączyć z karta EKUZ.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, o konieczność posiadania ubezpieczenia zagranicznego, to potwierdzamy, że tak: ubezpieczanie zagraniczne jest potrzebne. Nawet, jeżeli wyjeżdżasz z wycieczką z biura podróży, warto dokupić ubezpieczanie. Dlaczego? Ponieważ biura podróży oferują minimalne ubezpieczanie, które często nie obejmuje np. transportu medycznego do kraju lub ratownictwa. Warto sprawdzić wszystkie wytyczne ubezpieczenia i dokupić własne!

Ubezpieczenie zagraniczne – czy naprawdę muszę je mieć?