Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

To, że na rynku dostępne są różne rodzaje altan ogrodowych nikogo nie dziwi. Zaskakuje jednak fakt, że ten sam rodzaj altany – weźmy na przykład altanę otwartą lub częściowo zamkniętą typu wiata/gazebo – może występować w tak wielu odmianach. Wydawać by się mogło, że w konstrukcjach, takich jak tutaj www.gralech.com/altany-ogrodowe.html nie da się za wiele zmieniać, tymczasem praktyka pokazuje, że różnice pomiędzy poszczególnymi modelami altan otwartych mogą być naprawdę duże. Czy wszystkie one wpływają na jakość i trwałość konstrukcji?

Mieliśmy przyjemność rozmawiać z jednym ze znanych i cenionych producentów konstrukcji ogrodowych, poniżej wszystko, czego się dowiedzieliśmy podczas rozmowy. Zapraszamy do lektury.

 

Klienci patrzą na cenę

To, co popycha producentów do eksperymentowania z nowymi materiałami konstrukcyjnymi, to przede wszystkim oczekiwania klientów względem ceny. Rynek jest mocno spolaryzowany, przeciętny producent ma na ogół do czynienia z dwoma typami klientów – pierwszy, to osoby poszukujące możliwie najtańszych rozwiązań, dla których trwałość w długiej perspektywie czasu zdaje się mieć znaczenie drugorzędne. Drudzy to klienci poszukujący jakości, estetyki wykonania i trwałości, są oni skłonni zapłacić więcej za produkt, który będzie dobrze i starannie wykonany przy użyciu najlepszych dostępnych materiałów. W efekcie tego na rynku zaczyna coraz bardziej brakować rozwiązań ze średniej półki, które zaspokoiłby gusta wymagających klientów o ograniczonym budżecie.

 

Konstrukcje z profili – wyższa średnia półka

Jeśli przyjrzymy się bliżej ofercie na otwarte altany ogrodowe zauważymy, że prym wiodą konstrukcje mobilne – proste zadaszenia na bazie stelażu z rurek aluminiowych, które w każdej chwili możemy złożyć i rozłożyć w dowolnym miejscu. Ze względu na swoja niewielka wagę są one raczej mało stabilne, ich zaletą jest łatwy i szybki montaż i demontaż, a wadą nadmierna podatność na warunki atmosferyczne, w szczególności wiat. Altany z rurek aluminiowych to de facto w ofercie wielu producentów najniższa półka cenowa. Nie oznacza to jednak, że są one produktami gorszymi jakościowo – często są najlepsze w swojej klasie. Półkę wyżej znajdziemy altany na bazie profili stalowych – ciężkie, solidne, a nierzadko także dekoracyjne konstrukcje, które – w aspekcie samej konstrukcji – praktycznie w niczym nie różnią się od altan aluminiowych. Jednak zastosowanie innych materiałów daje całkowicie odmienne możliwości i nieporównywalne wprost efekty. Dlatego też gros producentów mebli ogrodowych i altan postrzega altany i altanki ogrodowe z profili jako towar bardziej ekskluzywny – tego typu konstrukcje dostępne są w wielu wariantach różniących się wyposażeniem i ceną. W sprzedaży dostępne są więc altany z elementami dekoracyjnymi – np. wstawkami ażurowymi, po których mogą się piąć rośliny – altany ze ścianami bocznymi umożliwiające szybką i łatwą transformację altany otwartej w altanę częściowo lub całkowicie zamkniętą, altany z oświetleniem, altany z możliwością instalacji źródeł ciepła i wiele innych.

Dywersyfikacja altan z profili pozwala na ich dostosowanie do potrzeb i oczekiwań klienta o zróżnicowanej zasobności portfela. Podczas gdy jedni producenci oferują swoje konstrukcje jako produkty ekskluzywne z wszystkimi udogodnieniami w pakiecie, inni dają klientowi możliwość wyboru – od samej konstrukcji z zadaszeniem, aż po rozbudowaną altanę ogrodową ze wszystkimi szykanami (ścianami, oświetleniem, ogrzewaniem, meblami ogrodowymi do kompletu).

 

Trwałość to kwestia zastosowanych materiałów

Decydując się na tanie rozwiązania musimy mieć świadomość ich ograniczonej trwałości. Dlaczego altany z drewna są tak drogie? Bo są produktem wielorocznym, który – jeśli odpowiednio o niego zadbamy – będzie nam służył przez wiele sezonów. Altany z rurek aluminiowych trudno poddać renowacji, często zdarza się, że konstrukcja wciąż zachowuje swoją funkcjonalność, ale traci estetyczny wygląd – farba na rurkach żółknie, materiał płowieje… - i prędzej czy później trzeba ją zastąpić nową. Z drugiej strony tymczasowość konstrukcji oraz jej niska cena, dla wielu klientów to atut. Nie każdy chce użytkować tę samą altanę latami.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.