Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Przeciszów. Policjanci promowali bezpieczeństwo wśród uczestników XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych oraz III Ogólnopolskiego Konkursu Statków i Okrętów Naviga Klas „C”.

W dniach od 14 – 16 września 2018 w Przeciszowie, odbywały dwa ogólnopolskie konkursy Modeli Kartonowych: XVIII Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych oraz III Ogólnopolski Konkurs Statków i Okrętów Naviga Klas „C”. Organizatorem konkursów był Urząd Gminy w Przeciszowie, Klub Modelarski Orzeł z Przeciszowa oraz Gminna Biblioteko w Przeciszowie.

W obu konkursach wzięło udział kilkuset modelarzy, wystawców i pasjonatów modeli kartonowych z kraju oraz zagranicy. W tym roku w konkursie wystawiono ponad 600 modeli kartonowych: pojazdów cywilnych i wojskowych, samolotów, okrętów, żaglowców, statków podwodnych, rakiet, robotów, rycerzy, zwierząt oraz architektury zabytkowej i współczesnej.

Modelarze walczyli m. in. o puchary: Publiczności, Wójta Gminy Przeciszów, Wojewody Małopolskiego, Prezesa Portu Lotniczego w Balicach oraz Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. Ten ostatni - za najlepszy model pojazdu bojowego w kategorii junior, zdobył Marcin Kurpiel, za model radiowozu policyjnego Alfa Romeo 156.

Puchar Publiczności za najlepszy model konkursu zdobył Andrzej Klik za wykonanie modelu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego otrzymał Jacek Małkowski za model Kościoła Mariackiego w Krakowie. Puchar Prezesa Portu Lotniczego w Balicach otrzymał Ireneusz Hulbój za model Boeinga 767. Natomiast główny puchar konkursu, czyli Puchar Wójta Gminy Przeciszów zdobył Marek Mróz za model żaglowca Vasa.

Podczas niedzielnej Gali Finałowej uczestnicy konkursu, na specjalnych stoiskach przygotowanych przez Policję i Straż Pożarną, mogli obejrzeć sprzęt służbowy i pojazdy służb ratunkowych. Dzieci i młodzież chętnie przymierzały elementy umundurowania, akcesoria policyjne , a rodzice robili pamiątkowe zdjęcia. Ponadto na stoisku promowano akcję prewencyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… cały rok szkolny”, realizowaną pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jej ramach policjanci przybliżyli zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa . Zaprezentowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”. Ponadto opowiedzieli o roli dzielnicowego i jego zadaniach na rzecz społeczeństwa, w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Funkcjonariusze wśród uczestników imprezy, promowali również zawód policjanta.