Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Powiat oświęcimski.  Dbali o ład i porządek,  promowali  bezpieczeństwo, a także ratowali ludzkie życie – wyjątkowo ciekawy policyjny weekend

Podczas ostatniego weekendu [15-17.06.2018] na terenie powiatu oświęcimskiego odbyło się wiele koncertów, festynów, rajd rowerowy, a także trzydniowe imprezy kulturalne: „Dni Kęt” oraz „Tauron Life Festival Oświęcim 2018”, na który do Oświęcimia przybyło ponad 24 tysiące osób z kraju i zagranicy.

W związku, z tym w miniony weekend na terenie powiatu oświęcimskiego służbę pełniło kilkuset policjantów z wszystkich pionów: prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalnego, wspomaganych przez policjantów z Oddziałów Prewencji KWP w Krakowie. Wszystkie imprezy przebiegły spokojnie.

W tym samym czasie kiedy jedni funkcjonariusze zajęci byli dbaniem o bezpieczeństwo podczas trwania imprez, inni podejmowali interwencje zgłaszane przez mieszkańców. Spośród 160 zgłoszeń była również interwencja związana z bezpośrednim ratowaniem ludzkiego życia: Oświęcim. Policjanci ratowali życie. W szybkim dotarciu do rannego pomógł „korytarz życia”. .

W piątkowe popołudnie policjanci biorący udział w zabezpieczeniu TLFO, tuż po odprawie do wyruszyli w wyznaczone rejony, gdzie ich głównym zadaniem było pilnowanie ładu i porządku na terenie miasta, oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z kolei po zakończonym koncercie dbanie o szybkie rozładowanie ruchu na trasach wyjazdowych z Oświęcimia. W sobotni poranek policjanci zabezpieczali trasę Biegu Ulicznego, zorganizowanego w ramach TLFO, w którym udział wzięło 1,5 tysiąca uczestników. Następnie po południu funkcjonariusze zabezpieczali rodzinny rajd rowerowy w Polance Wielkiej. Z kolei w niedzielne popołudnie mundurowi promowali bezpieczeństwo, podczas festynu zorganizowanego na Bulwarach Miejskich przez Urząd Miasta Oświęcim. W tej imprezie wzięło udział wielu mieszkańców oraz turystów. Stanowiska służb ratunkowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na policyjnym prewencyjno – profilaktycznym stoisku dzieci i młodzież, zapoznawały się z pracą policjanta, kolorowały malowanki, rozwiązywały krzyżówki policyjne, chętnie przymierzały czapki, kamizelki i hełmy kuloodporne, a także wsiadały za kierownicę radiowozu, natomiast ich rodzice uwieczniali tę chwilę robiąc pamiątkowe zdjęcia. Z kolei wśród starszych uczestników festynu, dzielnicowi poruszali tematykę związaną z prewencją kryminalną i bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2018” oraz kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” policjanci przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku nad wodą, prezentowali sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako prostego, internetowego narzędzia dbania o bezpieczeństwo w swoim miejscu zamieszkania. Informowali również w jaki sposób można korzystać z aplikacji Moja Komenda, służącej mieszkańcom do szybszego kontaktu z dzielnicowym, czy znalezieniem najbliższej jednostki Policji.

Dzięki prawidłowej organizacji oraz profesjonalnej pracy wszystkich służb imprezy przebiegły spokojnie.