Festiwal folkloru na estradzie w Oświęcimiu – 62. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Festiwal folkloru na estradzie w Oświęcimiu – 62. Tydzień Kultury Beskidzkiej
W Oświęcimiu odbędzie się część 62. edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jednego z największych i najstarszych festiwali folklorystycznych w Europie. Wydarzenie zaplanowano na cztery dni, od 31 lipca do 3 sierpnia 2025 roku, a jego program obejmuje występy zespołów z Polski i zagranicy, prezentujących tradycyjną muzykę, taniec i śpiew.
Termin i miejsce wydarzenia
Data: 31 lipca – 3 sierpnia 2025
Godziny koncertów: od godziny 17:00 (wyjątkowo 2 sierpnia o 18:00)
Miejsce: Estrada obok Oświęcimskiego Centrum Kultury, ul. Śniadeckiego 24, 32-600 Oświęcim
Organizacja i program festiwalu
Organizatorem wydarzenia jest Oświęcimskie Centrum Kultury. W ramach festiwalu zaplanowano występy zespołów ludowych oraz folkowych z różnych regionów Polski i kilku krajów europejskich oraz Azji. Koncerty odbywać się będą codziennie na estradzie w Oświęcimiu, uzupełnione o towarzyszące warsztaty rękodzieła i wystawę plakatów związanych z Tygodniem Kultury Beskidzkiej.
Program koncertów na estradzie w Oświęcimiu
- 31 lipca (czwartek), godz. 17:00: Małe Hajduki i Bratkowie z Oświęcimia, Bazuny z Żukowa, Wierchy z Milówki oraz zespoły zagraniczne: Szélrózsa z Węgier i Saiki z Japonii.
- 1 sierpnia (piątek), godz. 17:00: Łoniowiacy z Jastewa, Skalni z Krakowa, Familia z Rudołowic oraz zespoły z Czech i Cypru Północnego.
- 2 sierpnia (sobota), godz. 18:00: Koncert „Folkowe klimaty” z udziałem PotOCK i Staszka z Gór.
- 3 sierpnia (niedziela), godz. 17:00: Rybazrowice, Ziemia Myślenicka, Dukati z Serbii, Wilamowice oraz Junioriottoset z Finlandii.
Wydarzenia towarzyszące
- Wystawa plakatów: ekspozycja prac Wiesława Łysakowskiego poświęcona Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, dostępna w Oświęcimskim Centrum Kultury.
- Warsztaty rękodzieła:
- 31 lipca, godz. 16:00 – plecenie wianków z kwiatów („Wiła wianki”)
- 1 sierpnia, godz. 16:00 – tworzenie biżuterii („Czerwone korale”)
- 3 sierpnia, godz. 16:00 – zdobienie tradycyjnego symbolu festiwalu („Klepok”)
Autor: info_wydarzenia