Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

4 marca 2018 r. w Oświęcimiu po raz drugi odbędzie się Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem biegu jest nie tylko propagowanie sportu i zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i ich roli jaką odegrali w historii Polski.

Tegorocznej edycji patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, ale miejsca pochówku niektórych – np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których będą biec uczestnicy biegu.

W ramach imprezy odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry oraz na 5 km. Start biegu przewidziano na Rynku Głównym w Oświęcimiu o godz. 12.00. Bieg poprzedzi wspólna rozgrzewka, a po biegu na wszystkich uczestników czekać będą pamiątkowe medale, nagrody dla najlepszych biegaczy na każdym dystansie oraz ciepły posiłek regeneracyjny.

Inicjatorem akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy, a lokalnym partnerem i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie „Szansa” w Oświęcimiu. Wydarzenie organizowane jest przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, Jednostki Strzeleckiej nr 2004 w Oświęcimiu, a współfinasowane jest ze środków Powiatu Oświęcimskiego.

Honorowy Patronat nad Biegiem objął Prezydent Andrzej Duda w ramach Patronatu Narodowego w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Szczegóły dostępne na stronie internetowej.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.