Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego: Jak głosowali mieszkańcy Oświęcimia?
Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 44,51%, co oznacza, że niemal połowa mieszkańców zdecydowała się wziąć udział w głosowaniu. Wyniki wyborów w naszym mieście pokazują, jak różnorodne są preferencje polityczne oświęcimian.
  1. Frekwencja wyniosła 44,51%
  2. Koalicja Obywatelska zdobyła najwięcej głosów
  3. Prawo i Sprawiedliwość na drugim miejscu
  4. Konfederacja Wolność i Niepodległość na trzecim miejscu

W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego mieszkańcy naszego miasta zdecydowanie wyrazili swoje polityczne preferencje. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska zdobył największą liczbę głosów, osiągając wynik 5 470 głosów, co stanowi 44,46% wszystkich oddanych głosów.

Na drugim miejscu uplasował się Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, który uzyskał 4 108 głosów, czyli 33,39%. To znaczący wynik, który pokazuje, że partia ta cieszy się dużym poparciem wśród mieszkańców.

Trzecie miejsce zajęła Konfederacja Wolność i Niepodległość, zdobywając 1 316 głosów, co przekłada się na 10,70% poparcia. To stosunkowo nowa siła na politycznej scenie, która zdobywa coraz większe uznanie.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica zyskał 687 głosów (5,58%), a Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymał 575 głosów (4,67%).

Pozostałe komitety uzyskały znacznie mniejsze poparcie: Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie zdobył 83 głosy (0,67%), Komitet Wyborczy Normalny Kraj 38 głosów (0,31%), Komitet Wyborczy Polexit 22 głosy (0,18%), a Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców zaledwie 4 głosy (0,03%).

Wyniki te odzwierciedlają zróżnicowane poglądy polityczne mieszkańców, co z pewnością wpłynie na przyszłe działania i decyzje lokalnych władz. Frekwencja na poziomie 44,51% pokazuje, że mieszkańcy są zainteresowani przyszłością Europy i chcą mieć wpływ na jej kształtowanie.


Opierając się na: Urząd Miasta w Oświęcimiu