W dniach od 16 – 18 września 2022 w Przeciszowie odbył się  XXI ogólnopolski konkurs  Modeli Kartonowych. Organizatorem konkursu był Urząd Gminy w Przeciszowie, Gminna Biblioteka w Przeciszowie oraz Klub Modelarski Orzeł z Przeciszowa. Konkurs patronatem honorowym objął Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński oraz Wójt Gminy Przeciszów Tomasz Kosowski.

W konkursie wzięło udział kilkuset modelarzy, wystawców i pasjonatów  modeli kartonowych  z kraju oraz zagranicy. W tym roku w konkursie wystawiono do konkursu modele kartonowe: pojazdów cywilnych i wojskowych, samoloty, okręty, żaglowce, statki podwodne, rakiety, roboty, rycerzy,  zwierząt oraz architektury zabytkowej i  współczesnej,  a także model koronawirusa.

Przybyłych na galę finałową gości,  powitał  Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej pan Łukasz Fuczek, który dwadzieścia jeden lat temu zainicjował ten wyjątkowy konkurs.  Modelarze walczyli o puchary, medale i nagrody w kilkudziesięciu różnych  kategoriach. Do zdobycia były między innymi puchary: Wójta Gminy Przeciszów, Starosty Oświęcimskiego, Publiczności oraz Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. Ten ostatni - za najlepszy model pojazdu bojowego w kategorii junior, zdobył Adam Górka za model czołgu CHI - RI. Laureat odebrał puchar, medal oraz nagrodę z rąk Naczelnika Wydziału Prewencji asp. szt. Tomasza Gródka. Na zakończenie uroczystości Kierownik Biblioteki, Wójt Gminy Przeciszów, Starosta Oświęcimski oraz Naczelnik pogratulowali wszystkim uczestnikom, a następnie zaprosili ich do wzięcia udziału w przyszłorocznym  turnieju.

Dla uczestników turnieju specjalne stoisko profilaktyczne przygotowała Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu oraz Komisariat Policji w Zatorze. Policjanci omawiali nowe przepisy w zakresie ruchu drogowego, poruszali tematykę związaną z prewencją kryminalną, przybliżali swoją pracę na rzecz społeczeństwa, prezentowali sposób funkcjonowania  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako prostego, internetowego narzędzia dbania o bezpieczeństwo w swoim miejscu zamieszkania. Informowali również w jaki sposób można korzystać z aplikacji Moja Komenda, służącej mieszkańcom do szybszego kontaktu z dzielnicowym, czy znalezieniem najbliższej jednostki Policji.