Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który powstał z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską i Republiką Federalną Niemiec. Film powstał na zlecenie Związku Miast Polskich. Wykorzystano w nim m.in. archiwalne materiały dokumentujące partnerstwo powiatów Dachau i Oświęcimskiego.

Prapremiera filmu odbyła się 17 czerwca br. podczas konferencji „30 lat współpracy polskich i niemieckich samorządów”, którą zorganizował Związek Miast Polskich we współpracy z Sekcją Niemiecką Rady Gmin i Regionów Europy.

Jego autorem jest Jacek Kubiak, nagrodzony polsko-niemiecką nagrodą dziennikarską.

Film powstał dzięki archiwaliom polskich i niemieckich samorządów. Aż 106 z nich odpowiedziało na zaproszenie Związku Miast Polskich i Sekcji Niemieckiej Rady Gmin i Regionów Europy w roku obchodów 30. rocznicy podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską i Republiką Federalną Niemiec. Nadesłane nagrania wideo, zdjęcia i skany dokumentów ilustrują współpracę partnerską polskich i niemieckich gmin.

Część udostępnionych ZMP materiałów została wykorzystana do produkcji filmu, pozostałe znajdą się w specjalnie utworzonej Galerii, która będzie pokazywała minione 30 lat partnerskich kontaktów, przyjaźni i wspólnych działań (link do galerii: https://www.miasta.pl/strony/wspolpraca-polsko-niemiecka-galeria).