76 lat temu, 29 kwietnia 1945 roku, amerykańskie oddziały wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau. Cieszący się ponurą sławą obóz dla więźniów politycznych był pierwszym, powstałym po dojściu Hitlera do władzy w 1933 r.
Dachau stał się wzorem dla wszystkich późniejszych obozów koncentracyjnych, był „szkołą przemocy” dla kierujących tym obozem SS-manów. W ciągu dwunastu lat istnienia, w obozie głównym oraz licznych filiach więziono ponad 200 tys. ludzi z całej Europy. Około 41,5 tys. zostało zamordowanych, w tym 10 tys. Polaków.
Krótko po wyzwoleniu Amerykanie wykorzystywali były obóz więźniarski oraz części byłego obozu SS jako obóz dla internowanych. Po jego zamknięciu dawne baraki służyły za schronienie niemieckim wysiedleńcom. Wtedy też zostały tak dalece zmienione, że w 1965 r., gdy tworzono Muzeum-Miejsce Pamięci, wyburzono je.
Z inicjatywy więźniów byłego obozu koncentracyjnego, zrzeszonych w Comité International de Dachau (CID), przy wsparciu kraju związkowego Bawarii, powstało Muzeum Miejsce Pamięci Dachau (KZ-Gedenkstätte Dachau). W latach 1996 – 2003 przygotowano nową wystawę przedstawiającą historię obozu koncentracyjnego Dachau, której przewodnim motywem jest „Droga więźniów”.
Przypomnijmy, że podczas ostatniej wizyty delegacji Powiatu Oświęcimskiego w partnerskim Powiecie Dachau, na terenie byłego obozu starosta Marcin Niedziela wraz z landratem Powiatu Dachau Stefanem Loewlem zaapelowali do mieszkańców obu krajów o obronę wartości demokratycznych i swobód obywatelskich w obliczu rosnącej fali populizmu.
– Wyciągając wnioski z tragicznej przeszłości, budujmy wspólną Europę opartą na otwartości i tolerancji – podkreślili obaj włodarze.
Z powodu pandemii uroczyste obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu Dachau przez jednostki armii amerykańskiej odbędą się w tym roku wirtualnie. Miejsce Pamięci Dachau przygotowało z tej okazji bardzo bogaty program. Szczegóły na stronie: https://www.kz-gedenkstaette-dachau.de/liberation/
Fot. RL. Źródło: kz-gedenkstaette-dachau.de