Sushi jest tradycyjnym daniem japońskim, które jest coraz popularniejsze w naszym kraju. Obecnie można znaleźć naprawdę wiele restauracji, które oferuje ten przysmak. Możemy jednak zdecydować się na przyrządzenie go w domowych warunkach. Jak więc przygotować sushi i jakie składniki warto wybrać? Tego dowiecie się poniżej!

Podstawowy składnik, czyli ryż

Decydując się na przygotowanie sushi w domu będziemy oczywiście potrzebować kilku składników. Najważniejszym jest jednak ryż, dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkt. W sklepach znaleźć możemy specjalny ryż, który przeznaczony jest do tego typu rolek. Ma on krótkie i klejące się ziarna. Ryż należy wypłukać kilka razy w wodzie, aż będzie ona przezroczysta, a następnie gotujemy go według przepisu podanego na opakowaniu. Na koniec dodajemy ocet ryżowy i czekamy aż ziarna go wsiąkną.

Jak zawijać sushi?

Bez wątpienia do przygotowania sushi potrzebne nam będzie nori. Są to prasowane algi morskie. Należy je rozłożyć na macie błyszczącą stroną do dołu, a na środku kładziemy warstwę ryżu. Warto robić to maczając co chwilę dłonie w wodzie, ponieważ wtedy ryż nie będzie się aż tak kleił do alg. Krótsze końce boków nori zostawiamy puste. Na ryż natomiast kładziemy ulubione składniki pokrojone w paseczki.

Brzegi alg musimy docisnąć do siebie w taki sposób, aby dokładnie się przykleiły. Pomocna będzie tutaj mata do zawijania rolek oraz ostry nóż, którzy pomoże nam pokroić sushi na równe kawałki.

Popularne rodzaje sushi

 Popularne rodzaje sushi

Wyróżnić możemy naprawdę wiele rodzajów sushi, które charakteryzują się swoim niezwykłym smakiem i świetnym wyglądem. Najbardziej popularnym rodzajem są maki. Występują one głównie w trzech wariantach, czyli futomaki (duże rolki z większą ilością składników), hosomaki (małe rolki z maksymalnie dwoma składnikami) i uramaki (ryż znajduje się na zewnątrz rolki, a nori w środku).

Składniki sushi

Oczywiście najbardziej popularnym składnikiem sushi są ryby. Warto pamiętać, żeby dodawać tylko świeże ryby ze sprawdzonego źródła. Najczęściej wykorzystuje się łososia albo tuńczyka. Możemy również dodać krewetki oraz kawior. Czasami można spotkać się z takimi dodatkami jak awokado, marynowana rzodkiew, pędy bambusa czy ogórek. Takie składniki kroimy na cienkie paski i kładziemy na środek ryżu.

Do sushi podajemy marynowany imbir, wasabi albo sos sojowy. Wiele osób ceni sobie imbir, ponieważ czyści on kubki smakowe, dzięki czemu możemy delektować się każdym kolejnym kawałkiem. Wasabi należy nanieść bezpośrednio na rolki, natomiast w sosie sojowym maczamy każdy kawałek sushi.

Jak jeść sushi?

Ta kwestia może wydawać się oczywista, jednak wiele osób nie wie do końca, jak prawidłowo jeść sushi. Do wyboru mamy dwie opcje albo pałeczkami, albo palcami. Jeżeli nie potrafimy korzystać z pałeczek możemy bez problemu posłużyć się palcami. Nie sprawimy tym sobie żadnego “obciachu” czy to w restauracji, czy w domu. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z pałeczek to pamiętaj, żeby trzymać je na końcach rolek, a nie po środku.

Podsumowując

Pomimo tego, że w sushi mamy określone pewne standardy, można się również zdecydować na nietypowe składniki. Wszystko zależy od naszych preferencji. Warto trochę poeksperymentować w kuchni, ponieważ dzięki temu znajdziemy perfekcyjny przepis, który będzie nam odpowiadał. Gdy opanujemy robienie sushi do perfekcji, z pewnością będzie to świetne rozwiązanie na randkę z partnerem czy partnerką. Jeśli poszukujesz dobrej restauracji w Katowicach, w której zjesz sushi, zapraszamy do https://www.sushiking.pl/