„Pamięć wszystko obejmie – losy osieczan podczas II wojny światowej”. To tytuł wydarzenia, inaugurującego cykl Spotkań z historią, które odbyło się 19 listopada w sali Wiejskiego Domu Kultury w Osieku. Jego organizatorami byli Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Jagiełły w Osieku. Powiat Oświęcimski na spotkaniu reprezentował członek zarządu Jerzy Mieszczak.

Podczas spotkania przybliżono zagadnienia z historii Osieka i życia jego mieszkańców w czasie II wojny światowej. O losach znanych osieczan opowiadali zawodowi specjaliści oraz pasjonaci społecznicy.

Adam Hałatek w prelekcji pt. „Szlakiem nadziei” przedstawił sylwetki osieczan w Armii Andersa. Głos zabrał także Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu oraz prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Osieka, który opowiedział historię Kazimierza Jędrzejowskiego „Kazka”. Z kolei Monika Rycerz – dyrektor SP nr 1 w Osieku przybliżyła postać o Karola Kruczały.

O militariach z okresu II wojny światowej można się było dowiedzieć dzięki prezentacji przygotowanej przez Mariana Kocembę z Izby Regionalnej Doliny Karpia w Osieku, a codzienne życie osieczan w czasie okupacji w prelekcji „Zapisane w pamięci” – scharakteryzowali Adam Sala oraz Marzena Borkowska.

– Spotkanie jest rezultatem wrześniowej konferencji zorganizowanej przez MPMZO pn. „Niestrudzeni w walce o ojczyznę – mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej na frontach II wojny światowej”. Zainteresowanie tą tematyką okazało się tak duże, a temat tak obszerny, że Muzeum postanowiło rozpocząć nowy cykl spotkań z lokalną historią. Będziemy wspominać ciekawe wydarzenia i ludzi, których postawa i czyny zasługują na pamięć. Zapoczątkowaną nową formułę spotkań chcemy kontynuować w innych miejscowościach powiatu. Kolejne spotkanie planujemy zorganizować po Nowym Roku w Brzeszczach – powiedziała Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Historia każdego kraju ma swoje lokalne dopełnienie. Każda polska rodzina ma swoja historię, która toczy się na tle globalnych wydarzeń. Poznanie losów konkretnych ludzi pozwala na pełne zrozumienie procesów historycznych. Ta lokalna perspektywa daje właściwy obraz sytuacji i ugruntowuje fundament naszej narodowej świadomości. Doskonałym przykładem tej sytuacji jest dzisiejsze spotkanie z historią Osieka i jego mieszkańców – powiedział Jerzy Mieszczak, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

J.Ch.