Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej ma zaszczyt zaprosić na konferencję naukową pt. „Topografia pamięci” połączoną z promocją, wydanej przez Muzeum, publikacji dra Andrzeja Strzeleckiego. Konferencja odbędzie się 18 marca 2019 roku o godzinie 10.00 w Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach.

Konferencję połączoną będzie z promocją, wydanej przez Muzeum, publikacji dra Andrzeja Strzeleckiego Topografia Pamięci. Miejsca Pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939–1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej. Konferencja będzie zakończona zwiedzaniem wystawy Klisze pamięci. Labirynty stworzonej przez więźnia obozu Auschwitz-Birkenau – Mariana Kołodzieja, znajdującej się u Ojców Franciszkanów w Harmężach.

Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz samorządowych: gmin, miast, powiatu i województwa. Zaproszenie zostało również skierowane do instytucji edukacyjnych, jednostek kultury oraz mieszkańców.

Jest to dla naszej instytucji ważne wydarzenie, ponieważ dzięki niemu możemy pokazać ideę i misję naszego muzeum – upamiętniania historii mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, a także zaznaczyć obecność nowej jednostki kultury na tym terenie. Od paru miesięcy na terenie Oświęcimia działa nowa jednostka kultury – Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, której celem działania jest przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców. Istotnym elementem narracji jest ukazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności, po wybuchu II wojny światowej, której przyszło żyć w sąsiedztwie niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Kluczowym tematem lokalnej historii jest pomoc więźniom udzielona przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego, w kontekście realizowanego w obozie planu zagłady.

Do siedziby Muzeum coraz liczniej zgłaszają się pasjonaci lokalnej historii, historycy, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy pragną wzbogacić naszą kolekcję, dzieląc się swoimi opowieściami i pamiątkami dokumentującymi losy okolicznej ludności.

Szczegółowy program konferencji.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.