Oświęcim. Upał groźny dla seniorów. Dzielnicowi  interweniowali  udzielając pierwszej pomocy.

Dzielnicowy, to policjant pierwszego kontaktu dla mieszkańców dzielnicy. Najczęściej jego zadania związane są z dbaniem o bezpieczeństwo w rejonie służbowym i reagowaniem na przejawy łamania prawa. W ubiegłym tygodniu dwaj oświęcimscy dzielnicowi, podczas obchodu rejonu służbowego udzielili pierwszej pomocy seniorom, którzy zasłabli na ulicy.

W dniu 8 sierpnia 2018 tuż przed godziną 17.00, dzielnicowy Starego Miasta idąc ulicą Górnickiego zauważył leżącą na chodniku nieprzytomną kobietę, posiadającą uraz głowy. Policjant natychmiast sprawdził funkcje życiowe, w między czasie polecił jednemu z przechodniów wezwanie Pogotowia Ratunkowego. Kobieta oddychała, więc dzielnicowy ułożył ją w pozycji bocznej ustalonej, sprawdzając funkcję życiowe. Jak się okazało była to 70 – letnia mieszkanka Oświęcimia. Seniorka pod opieką ratowników medycznych trafiła do szpitala.

Dwa dni później w piątkowe przedpołudnie, podczas służby obchodowej, dzielnicowy Osiedla Zasole w Oświęcimiu, w rejonie ulicy Garbarskiej, zauważył mężczyznę opartego rękami o płot jednej z posesji. Funkcjonariusz przez krótką chwilę obserwował dziwne zachowanie mężczyzny, po czym zapytał czy nie potrzebuje pomocy. Mężczyzna oświadczył, że źle się poczuł. Ma zawroty głowy i wymioty, a także zaczęła mu drętwieć jedna ręka. Dzielnicowy natychmiast wezwał Pogotowie Ratunkowe, w między czasie starał się ustalić choroby, na które cierpiał mężczyzna oraz nazwy leków, które zażywa. Uzyskane informacje przekazał ratownikom medycznym. Mężczyzna trafił do szpitala na badania, natomiast dzielnicowy skontaktował się z rodziną, której przekazał dane szpitala oraz rower, który pozostawił 68 – latek.

W obu przypadkach przyczyną pogorszenia stanu zdrowia był upał, w związku z tym, policjanci przypominają zwłaszcza seniorom, aby unikali dłuższego przebywania na słońcu w godzinach południowych i popołudniowych, a także, aby wypijali dużo płynów.