Oświęcimski sztab, działający od lat w Oświęcimskim Centrum Kultury zebrał podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy około 120 tys. zł.  
W dniu finału 165 wolontariuszy kwestowało na leczenie noworodków na ulicach miasta i gminy Oświęcim (w Harmężach, Włosienicy, Porębie Wielkiej, Grojcu, Rajsku). Byli to uczniowie Szkół Podstawowych nr 2, 3, 7, 8 w Oświęcimiu, Szkół Podstawowych w Porębie Wielkiej, Rajsku i Grojcu, Powiatowych Zespołów Szkół nr 1, 2, i 4 w Oświęcimiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Branżowego w Oświęcimiu oraz wolontariusze indywidualni. Orkiestrę wsparła również Szkoła Podstawowa nr 4 w Oświęcimiu, Przedszkole w Rajsku oraz słuchacze oświęcimskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Fot. Oświęcimskie Centrum Kultury

W holu Oświęcimskiego Centrum Kultury od godzin porannych działał sklepik WOŚP-u, w którym można było nabyć wiele przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców (Agena, Sklep Grażyna, Sklep Lotos, Sklepy Plusik, Sklep El-Ka, Sklep Motoryzacyjny AutoNomia, Stacja Kontroli Pojazdów Jan Sieranc, Hurtownia PZGS, Hurtownia Feliks, Księgarnia Menuet, Księgarnia Logos, miasto Oświęcim i Muzeum Zamek w Oświęcimiu) oraz losy, które wzięły udział w losowaniu wielu nagród: orkiestrowego tortu w kształcie serca od Cukierni Kołaczek, szynki z firmy Hat-Pol Grzegorza Hatłasa w Babicach, voucherów do: Fitness Club 24, Studia Urody Równiccy, Salonu Kosmetycznego Kraina Piękności Joanna, Salonu Kosmetyczno-Fryzjerskiego Harmonia Piękna, Hotelu Galicja Wellness & SPA, Restauracji La Rossa, Tawerny Villa Toscana, Cafe Pizzerii Rapsodia, Pizzerii Kawiarni Poziomka, Gabinetu Rehabilitacji Medycznej Vitamed oraz upominku od Sklepu Motoryzacyjnego AutoNomia.
W holu działała również kawiarenka, w której można było kupić piernikowe serca, napić się kawy i herbaty oraz zjeść słodkie domowe wypieki przygotowane przez Dzienny Dom Pomocy, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracowników Oświęcimskiego Centrum Kultury i ich przyjaciół oraz cukiernie Kołaczek, Malik i Ptyś. Cukiernie oraz piekarnie Piskorek i Tyran zadbały również o wolontariuszy przekazując dla nich drożdżówki.

Dzieci i dorośli mogli spróbować swojego szczęścia w kole fortuny oraz fantazyjnie pomalować twarz.

W holu grali dla orkiestry - na akordeonach - młodzi muzycy: Ania Strózik i Artur Strózik.

Orkiestrze towarzyszyli: Fotobudka "Abi" zapewniająca niepowtarzalne finałowe zdjęcia, Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych "Piętrusek" z makietą kolejową oraz Fitness Club 24 proponujący aktywne wspieranie finału.

Przez finałowy dzień w Oświęcimskim Centrum Kultury odbywały się akcje: "Mierzymy wysoko!" i "Latawiec z sercem", a po Oświęcimiu jeździł na linii nr 1 - specjalny orkiestrowy autobus Miejskiego Zakładu Komunikacji.

W finałowym koncercie zagrali: Walk, Weronika Boińska Trio, Deep Shadow i Natty Dead. Podczas koncertu odbywała się licytacja gadżetów orkiestrowych.

O godzinie 20, jak w całej Polsce, zaświeciło "Światełko do nieba". Sztuczne ognie przygotowane przez firmę "Surex" z Bielska-Białej były pięknym orkiestrowym akcentem kończącym oświęcimski finał.

Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwali policjanci Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz strażnicy miejscy Komendy Straży Miejskiej w Oświęcimiu, a koncert ochraniała Agencja Ochrony Fox Security.

Maszynę do liczenia bilonu użyczył dla sztabu Bank Spółdzielczy w Zatorze.

Pieniądze zebrane w dniu finału ze wszystkich działań oświęcimskiego sztabu będą przekazane w całości na rzecz Fundacji WOŚP.  

Żródło: www.ock.org.pl