W myśl podjętej przez Radę Miasta uchwały osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunami mogą korzystać z pływalni za 1 zł bez ograniczeń czasowych. Dotyczy to także dzieci do 16 roku o orzeczonej niepełnosprawności stałej lub wymagające długotrwałej opieki i ich opiekunów. – Chcemy w sposób szczególny wesprzeć osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Lekarze i terapeuci zalecają taką formę rehabilitacji, zwłaszcza osobom z dysfunkcją narządu ruch. Wyszliśmy więc naprzeciw oczekiwaniom społecznym i przygotowaliśmy stosowne zmiany, które dotyczą nie tylko niepełnosprawnych, ale również ich opiekunów. Ta propozycja nie ma ograniczeń związanych z zamieszkaniem – podkreśla Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Jesteśmy otwarci i życzliwi dla tych osób. Mam nadzieję, że wielu z nich skorzysta z naszej oferty – dodaje. 

Podstawą do skorzystania z pływalni za 1 zł w przypadku dzieci i ich opiekunów będzie orzeczenie, w którym został stwierdzony wymóg stałej lub długotrwałej opieki innej osoby. Z kolei osoby powyżej 16 roku życia muszą legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Na tej podstawie za 1 zł wchodzą wspólnie z nimi na basen również ich opiekunowie. Dla pozostałej grupy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przewidziano również korzystne ulgi.
Cennik z nowymi zapisami obowiązuje od 24 lutego.
Kryta pływalnia w Oświęcimiu cieszy się dużym zainteresowaniem. Przyciąga amatorów rekreacji bogatą i urozmaiconą ofertą, jak również licznymi preferencyjnymi opłatami. Jedną złotówkę płacą dzieci do 100 cm wzrostu oraz seniorzy posiadający Oświęcimską Kartę Seniora w określonych dniach tygodnia i godzinach. Na 25 proc. zniżki mogą liczyć mieszkańcy posiadający Oświęcimską Kartę Mieszkańca, a 30 proc. mniej płacą osoby z Oświęcimską Kartą Rodziny.
Karty można wyrobić w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta. Należy jednak spełnić określone wymogi. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.um.oswiecim.pl