Oświęcim. Policjanci z Ogniwa Patrolowo - interwencyjnego doskonalili umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy

W dniu 19 kwietnia 2018 w Sali Szkoleniowej Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu odbyło się szkolenie dla pierwszej grupy policjantów z Ogniwa Patrolowo – interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji oraz podległych komisariatów Policji, z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Szkolenie zainicjował asp. Krzysztof Teper Kierownik Ogniwa – Patrolowo – interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji, a przeprowadził je lekarz Krzysztof Zemanek oraz wolontariuszki WOŚP Monika Mańska oraz Maja Studzińska.

W ramach blisko dwugodzinnego szkolenia policjanci doskonalili umiejętności z zakresu oceny stanu zdrowia osoby poszkodowanej, a następnie praktycznie ćwicząc na fantomach pod okiem fachowców, prowadzili resuscytację krążeniowo oddechową oraz resuscytację krążeniowo oddechową z użyciem zautomatyzowanego defibrylatora zewnętrznego tj. AED.

Ciągłe doskonalenie umiejętności z zakresu pomocy przedmedycznej jest ważne w służbie każdego funkcjonariusza, gdyż nigdy nie wiadomo jaka będzie kolejna interwencja, i czy nie będzie się wiązać z ratowaniem ludzkiego życia.

Wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy powinna posiadać każda osoba. Przypominamy, że zgodnie z artykułem 162 Kodeksu Karnego, do udzielenia pomocy człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zobowiązana jest każda osoba.

Jednakże nie tylko z uwagi na obowiązek wynikający z w/w artykułu powinniśmy posiadać podstawowe umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Być może takiej pomocy będzie potrzebować np. ktoś z naszych najbliższych, a znając zasady możemy podjąć skuteczne działania do przyjazdu ratowników medycznych.