Dzieci i młodzież narysowały troskę. W Oświęcimiu nagrodzono 124 prace

W siedzibie Fundacji „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim” nie było dziś zwykłego szkolnego konkursu, ale spotkanie z tematem, który dotyka wielu rodzin. Na stołach i ścianach pojawiły się prace dzieci i młodzieży, a w nich proste, ale mocne spojrzenie na chorobę, wsparcie i obecność drugiego człowieka. Zwyciężyła wrażliwość podana bez patosu.
- Wystawa w hospicjum pokazała, jak młodzi rozumieją pomoc
- Laureaci odebrali nagrody w kilku grupach wiekowych
- Kampania „Pola Nadziei” przypomina o opiece, która nie kończy się na leczeniu
Wystawa w hospicjum pokazała, jak młodzi rozumieją pomoc
Podczas uroczystości wręczenia nagród rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Razem w trosce o życie”, przygotowany w ramach kampanii „Pola Nadziei Oświęcim 2026”. Do tegorocznej edycji zgłoszono 124 prace nadesłane z 30 placówek oświatowych z powiatów oświęcimskiego i wadowickiego.
Tematem prac była troska o drugiego człowieka, wsparcie osób chorych oraz zwykła, codzienna obecność, która w trudnych chwilach bywa ważniejsza niż wielkie słowa. Dzieci i nastolatkowie pokazali to po swojemu – przez kolor, symbol i prosty obraz dobra, które nie potrzebuje rozbudowanej oprawy.
Goście mogli obejrzeć wystawę nagrodzonych i wyróżnionych dzieł w patio hospicjum. To właśnie tam najlepiej było widać, jak młodzi autorzy rozumieją nadzieję: nie jako hasło, lecz jako gest, obecność i uważność wobec chorego człowieka oraz jego bliskich.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele gminy Oświęcim. Gminę reprezentował zastępca wójta Rafał Zieliński.
Laureaci odebrali nagrody w kilku grupach wiekowych
Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach. Poniżej pełna lista laureatów, którzy odebrali dyplomy i upominki podczas podsumowania kampanii.
Przedszkolaki i oddział wczesnoszkolny
- I miejsce – Julia Wisła, Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Zaborzu
- II miejsce – Gabriela Mańka, Miejskie Przedszkole nr 1 w Oświęcimiu
- III miejsce – Rozalia Klima, Miejskie Przedszkole nr 1 w Oświęcimiu
- III miejsce – Hanna Michalska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach
Wyróżnienia:
- Leon Ryś, Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Zaborzu
- Olha Chernecha, Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Zaborzu
- Kornelia Wierdanek, Miejskie Przedszkole nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałem Specjalnym w Oświęcimiu
- Michalina Duczakowska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Harmężach
Szkoły podstawowe klasy I–IV
- I miejsce – Kalina Kiszewska, Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu
- II miejsce – Artem Zasko, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zofii Kossak
- III miejsce – Gabriela Gałaj, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi w Oświęcimiu
Wyróżnienia:
- Borys Ćwiklicki, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zofii Kossak
- Jagoda Klęk, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach
- Matylda Wandor, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Polance Wielkiej
- Jakub Kaliciński, Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Zaborzu
- Barbara Frosik, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu
- Oliwier Kolasa, Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu
Szkoły podstawowe klasy V–VIII
- I miejsce – Gaja Lorek, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu
- II miejsce – Bianka Bzduła, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
- III miejsce – Patrycja Niedziela, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu
Wyróżnienia:
- Maja Mieszczak, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu
- Maja Żydek, Szkoła Podstawowa w Brzezince
- Zuzanna Kubica, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
- Lena Leśniak, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach
- Maja Bies, Szkoła Podstawowa w Grojcu
Szkoły ponadpodstawowe
- I miejsce – Igor Kraczka, Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego
- II miejsce – Emilia Płonka, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach
- II miejsce – Agata Łagosz, Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego
- II miejsce – Zuzanna Wąsik, Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu
- III miejsce – Gabriela Wodecka, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach
Wyróżnienia:
- Natalia Papuga, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zofii Posmysz w Oświęcimiu
- Dorota Luber, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zofii Posmysz w Oświęcimiu
- Nikodem Piecha, Powiatowy Zespół nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza
Kampania „Pola Nadziei” przypomina o opiece, która nie kończy się na leczeniu
Organizatorzy od lat łączą konkurs z szerszym przesłaniem kampanii „Pola Nadziei”. Chodzi o przypomnienie, że opieka hospicyjna to nie tylko medycyna, ale też wsparcie dla rodzin, rozmowa, czas i obecność tam, gdzie choroba mocno zmienia codzienność.
Właśnie dlatego takie wydarzenie ma znaczenie większe niż sam artystyczny werdykt. Dla młodych autorów to okazja, by oswoić trudny temat. Dla hospicjum – sygnał, że najmłodsi potrafią zauważyć potrzebę drugiego człowieka i nazwać ją po swojemu, bez zbędnych słów, ale z wyraźnym wyczuciem.
na podstawie: Gmina Oświęcim.
Ostatnie Artykuły

Pierwszy taki przecisk w Polsce. Pod torami w Oświęcimiu wsunięto gigantyczny segment

Planszowisko w bibliotece - wakacyjny turniej dla młodych strategów

Dwa lipcowe spotkania, które mogą złożyć dawny Oświęcim w całość

Literacka gra w Bibliotece Młodych - dzieci pójdą tropem zagadek

Lehnert wraca do gazetowych kadrów - Oświęcim pokazuje filmową legendę

Rodzinny peleton ruszył przez ziemię oświęcimską i wrócił z uśmiechem

Śladami oświęcimskich Żydów. Szlak przypomina o dawnej większości miasta

Oświęcimska biblioteka szykuje lipcowe lato z książką w tle

Oświęcimska biblioteka w czerwcu gra wystawami, teatrem i rękodziełem

Rejsy po Wiśle z Oświęcimia. Od śluzy do Krakowa i dalej

Sierpień w OCK dla dorosłych - ruch, glina i odrobina relaksu

W Oświęcimiu czeka gotowa baza dla turystów. Są muzea, trasy i pomoc na miejscu

Na Zielonych tarasach ruszy trening pierwszej pomocy dla każdego

W Oświęcimiu lipiec w bibliotece rusza z książką, iluzją i grą FC
Przydatne dane teleadresowe
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Oświęcimiu - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Komax w Kętach - kontakt, godziny, awarie i e-BOK
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmku - kontakt, świadczenia i pomoc dla rodzin
- Dom Kultury w Kętach - bilety, sekcje, godziny i dojazd
- Urząd Stanu Cywilnego w Polance Wielkiej - kontakt, godziny, rejestracja, ePUAP
- Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - kontakt, godziny, bilety i dojazd
