Wzruszająca uroczystość i nagrody dla uczniów w oświęcimskim hospicjum

W oświęcimskim hospicjum odbyła się dzisiaj niezwykle poruszająca uroczystość, podczas której uhonorowano grupę uczniów z powiatowego „Chemika” za ich zaangażowanie w pomoc pacjentom. Wydarzenie towarzyszyło otwarciu wystawy prac plastycznych młodzieży.

  1. Uczniowie z powiatowego „Chemika” zostali nagrodzeni za pomoc pacjentom hospicjum.
  2. Otwarto wystawę prac plastycznych młodzieży.
  3. Prezes fundacji wspominała o niełatwych początkach hospicjum.
  4. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Augusta Kowalczyka.

Wśród licznie zgromadzonych gości i przyjaciół hospicjum była wicestarosta Teresa Jankowska. Helena Wisła, prezes Fundacji „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim”, serdecznie powitała wszystkich obecnych. Fundacja została założona przez Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej z inspiracji znanego aktora, reżysera i pisarza, Augusta Kowalczyka, byłego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.

Helena Wisła wspominała o trudnych początkach hospicjum. 27 stycznia 2000 roku, w 55. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym na placu pod budowę Pomnika - Hospicjum Miastu Oświęcim. Teren pod budowę przy ulicy Wysokie Brzegi został przekazany fundacji przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu aktem notarialnym z dnia 28 grudnia 2000 r.

Musiało minąć 12 lat, zanim hospicjum przyjęło pierwszych pacjentów. Obecnie placówka dysponuje 23 miejscami i przyjmuje pacjentów z różnych zakątków województwa. Pacjenci mogą liczyć na profesjonalną opiekę oraz wsparcie troskliwych wolontariuszy.

Zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć film o hospicjum, w którym wypowiadał się m.in. August Kowalczyk. Były więzień Auschwitz, który po wojnie stał się aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem oraz działaczem społecznym, zmarł w oświęcimskim hospicjum 29 lipca 2012 r. Pod tablicą upamiętniającą jego postać delegacje złożyły kwiaty i oddały mu hołd.

Podczas uroczystości nagrodzono uczniów z powiatowego „Chemika” za ich zaangażowanie w pomoc pacjentom hospicjum oraz za prace zaprezentowane na wystawie. Zebrani mieli również okazję wysłuchać utworów wykonanych przez wokalistki i skrzypka z tej szkoły, co dodało wydarzeniu wyjątkowego charakteru.


Powiat Oświęcimski