UM Oświęcim: Oświęcim. Coś dla małych i dużych. Poznamy las łęgowy oraz jego bogactwo
W Oświęcimiu przybędzie kolejne miejsce dla osób lubiących spacery i obcowanie z naturą. W lesie łęgowym na Kamieńcu powstaje ścieżka edukacyjna, która jest wspólnym projektem miasta i firmy Synthos. Spółka przeznaczyła 100 tys. zł na jej realizację. Pozostałą kwotę 150 tys. zł wyłożyło miasto Oświęcim. Z uroków tego miejsca najpełniej będzie można skorzystać wiosną, kiedy natura budzi się do życia. Pięknie prezentuje się też już dzisiaj, w zimowej scenerii.
Nowa atrakcja zachęci całe rodziny do spędzania aktywnie wspólnego czasu na łonie przyrody i dobrej zabawy. Towarzyszyć im będzie bóbr Bobuś. Chcemy pokazać bogactwo flory i fauny oraz unikatowości tego miejsca, które leży w pobliżu Soły i Starego Miasta. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na trasie ścieżki edukacyjnej, poznać walory lasu łęgowego mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Ścieżka będzie także idealnym miejscem do plenerowych lekcji biologii i ekologii dla przedszkolaków czy dzieci ze szkół podstawowych, ale zapewne zainteresuje też osoby starsze dodaje.
Spacerując ścieżką będzie można zapoznać się z informacjami umieszczonymi na 11 tablicach. Każdy będzie miał możliwość, w formie aktywnej zabawy, odkrywania bogactwa i zróżnicowania świata przyrody, m. in. rozpoznając ryby żyjące w Sole, gatunki drzew, podążając tropami zwierząt, dowiadując się o roślinach w tym pyłkodajnych i nektarodajnych.
Trasa ścieżki w formie pętli okalającej las łęgowy zaczyna się przy ul. Przecznej w rejonie Klubu Sportowego Soła”. 2,5 km odcinek będzie można pokonać w niecałą godzinę. W trakcie będzie też czas na odpoczynek w parku Pojednania Narodów na Kamieńcu. Na trasie można będzie spotkać hotel dla owadów, wysłuchać ptasich treli na jednej z tablic, która zawiera imitację głosów ptaków czy zobaczyć starorzecze Soły. Ścieżka edukacyjna będzie dostępna o każdej porze roku. Montaż tablic zakończy się pod koniec grudnia.
Użytek ekologiczny Łęg Kamieniec” został utworzony w 1998 roku w celu zachowania naturalnych fragmentów łęgów topolowo -wierzbowych oraz istniejącej na tym terenie flory i fauny ze względów naukowych, dydaktycznych i przyrodniczych. Zajmuje powierzchnię 23,84 ha.
Urząd Miasta Oświęcim, oswiecim.pl/?p=48257
Ostatnie Artykuły

Pierwszy taki przecisk w Polsce. Pod torami w Oświęcimiu wsunięto gigantyczny segment

Planszowisko w bibliotece - wakacyjny turniej dla młodych strategów

Dwa lipcowe spotkania, które mogą złożyć dawny Oświęcim w całość

Literacka gra w Bibliotece Młodych - dzieci pójdą tropem zagadek

Lehnert wraca do gazetowych kadrów - Oświęcim pokazuje filmową legendę

Rodzinny peleton ruszył przez ziemię oświęcimską i wrócił z uśmiechem

Śladami oświęcimskich Żydów. Szlak przypomina o dawnej większości miasta

Oświęcimska biblioteka szykuje lipcowe lato z książką w tle

Oświęcimska biblioteka w czerwcu gra wystawami, teatrem i rękodziełem

Rejsy po Wiśle z Oświęcimia. Od śluzy do Krakowa i dalej

Sierpień w OCK dla dorosłych - ruch, glina i odrobina relaksu

W Oświęcimiu czeka gotowa baza dla turystów. Są muzea, trasy i pomoc na miejscu

Na Zielonych tarasach ruszy trening pierwszej pomocy dla każdego

W Oświęcimiu lipiec w bibliotece rusza z książką, iluzją i grą FC
Przydatne dane teleadresowe
- Zakład Komunalny Gminy Oświęcim - kontakt, usługi i parking w Brzezince
- Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Nadzór Wodny w Kętach - kontakt, godziny i zakres działania
- Powiatowe Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze w Grojcu - kontakt, warunki przyjęcia i opłaty
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Oświęcimiu - kontakt, godziny, rejestracja zwierząt
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu - kontakt, oferta, zapisy
