Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne można znacząco obniżyć rachunki za prąd. Warto jednak wiedzieć, że wydajność całego systemu będzie zależeć od wyboru odpowiednich ogniw. Jak działają panele i jakie są ich rodzaje? Tego dowiecie się poniżej!
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Są one podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego. Dzięki nim możemy zbudować przydomową elektrownię słoneczną. Dzięki falownikowi można przekształcać energię słoneczną w elektryczną o takich samych parametrach jak ta, która płynie normalnie z sieci energetycznej. Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest taka sama, niezależnie od ich rodzaju.
Jeżeli na panele pada promieniowanie, dochodzi do wzbudzenia elektronów i wejścia ich na wyższy poziom energetyczny. W ten sposób tworzy się napięcie elektryczne. Powstaje więc prąd stały, który trafia do falownika i przetwarzany jest na prąd zmienny. Po tym całym procesie może on bezpiecznie tracić do gniazdek i zasilić inne instalacje. Panele więc odpowiadają za pobór energii ze słońca i przetwarzają ją na energię elektryczną. Ilość pobranej energii zależy od poziomu nasłonecznienia oraz od zastosowanych ogniw fotowoltaicznych. Warto więc dowiedzieć się, jakie mamy dostępne rodzaje paneli.
Panele polikrystaliczne
Posiadają one charakterystyczną, lekko niebieską barwę. Mają one ogniwa złożone z wielu kryształów krzemu. Powstają one dzięki topieniu się ze sobą kilku krzemowych bloków w temperaturze około 1500 stopni. Wtedy formuje się jedna duża bryła, którą tnie się na cienkie plastry. Następnie czyści się je i nakłada powłokę antyrefleksyjną oraz przewody.
Ich sprawność wynosi około 14-16%. Posiadają wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a ich żywotność wynosi od 25-30 lat. Oczywiście panele mogą działać nawet dłużej, jednak z każdym rokiem utrata mocy będzie coraz wyższa. Panele polikrystaliczne są dodatkowo tańsze niż panele monokrystaliczne. Niestety z ceną wiąże się mniejsza wydajność, przez co jeżeli decydujemy się na ten wybór będziemy potrzebować więcej paneli aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Panele monokrystaliczne
Są one nowocześniejsze, ale jednak droższe. Charakteryzują się one wyższą sprawnością, która jest na poziomie 15-19%. Dzięki temu można wyprodukować więcej prądu z mniejszej powierzchni. Ogniwa tych paneli wyróżniają się estetyką, przez co prezentują się elegancko. Dzięki tym zaletom stają się one coraz popularniejsze. Każde ogniwo w tych panelach powstaje z pojedynczego kryształu krzemu, dzięki czemu elektrony mają więcej przestrzeni do poruszania się. Co więcej, panele monokrystaliczne bez problemu radzą sobie z wysokim nasłonecznieniem. W przypadku paneli polikrystalicznych zbyt wysokie nasłonecznienie może powodować, że panele nie będą działać tak efektywnie.
Jaki rodzaj paneli będzie więc najlepszy? Wszystko zależy od tego jakie mamy wymagania oraz zapotrzebowanie energetyczne. Obecnie najbardziej popularnym wyborem są panele monokrystaliczne ze względu na swoją wysoką sprawność i na to, że zajmują mniej miejsca na dachu. Zajrzyj tu, by dowiedzieć się więcej o fotowoltaice https://ekoi.pl/