Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Dyrektor Muzeum Dorota Mleczko podpisuje umowę na realizacje wystawy stałej. Obok widać przedstawicieli Powiatu oraz reprezentantów firmy, który podejmie się tego zadania.

8 czerwca w Starostwie Powiatowym dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i prezes spółki Deko-Bau Krzysztof Koptyński podpisali umowę na wykonanie, realizację i uruchomienie wystawy stałej muzeum wraz z dostawą sprzętu i wyposażenia. Władze Powiatu reprezentowali wicestarosta Paweł Kobielusz, członkini zarządu Teresa Jankowska i członek zarządu Jerzy Mieszczak.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęło działalność w czerwcu 2018 roku.

Obecnie trwa przebudowa i rozbudowa historycznego obiektu tzw. Lagerhausu, zlokalizowanego ok. 200 metrów od byłego niemieckiego obozu Auschwitz, na docelową siedzibę Muzeum Pamięci. Otwarcie zaplanowano na pierwszą połowę 2022 roku. Kluczowym elementem placówki będzie wystawa stała.

Koszt planowanych robót to ponad 6 mln zł. Prace będą prowadzone dwutorowo – nad multimediami i przy montażu elementów scenograficznych wystawy w budynku tzw. Lagerhausu przy ulicy Kolbego w Oświęcimiu – informuje Muzeum Pamięci.

Firma, która podejmie się tego zadania, jest znana z okazałych realizacji w największym polskich muzeach. Deko-Bau specjalizuje się w produkcji scenografii teatralnych, dekoracji operowych i eventowych oraz aranżacji w muzeach. Ma na swoim koncie m.in. takie realizacje jak: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Wody – Hydropolis we Wrocławiu, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

To kolejny ważny moment w pracach zmierzających do otwarcia docelowej siedziby i wystawy stałej naszego muzeum. Mamy nadzieję, że prace będą przebiegały zgodnie z przyjętym harmonogramem i za kilka miesięcy będziemy mogli zaprosić do nas pierwszych gości – powiedziała dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko.

Misją placówki jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.

(Źródło: Muzeum Pamięci). Fot. RL

  • Dyrektor Muzeum Dorota Mleczko podpisuje umowę na realizacje wystawy stałej. Obok widać przedstawicieli Powiatu oraz reprezentantów firmy, który podejmie się tego zadania.
  • Dyrektor Muzeum Dorota Mleczko podpisuje umowę na realizacje wystawy stałej. Obok widać przedstawicieli Powiatu.
  • Przedstawiciele firmy, który podejmie się realizacji wystawy stałej w Muzeum Pamięci.
  • Dyrektor Muzeum Pamięcici Dorota Mleczko w oroczeniu władz Powiatu i przedstawicieli firmy, która wykona wystawę stałą.