Powiat Oświęcim: 40 lat temu powstał NSZZ “Solidarność”

1 min czytania

31 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne porozumienie. W Polsce powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy (NSZZ) Solidarność” pierwsza w bloku komunistycznym niezależna od partii i państwa organizacja społeczna.

Była to konsekwencja wydarzeń, które rozpoczęły się dwa tygodnie wcześniej. 14 sierpnia 1980 roku o godz. 6 rano strajk okupacyjny ogłosili robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina, pod wodzą Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego. Domagali się powrotu do pracy Anny Walentynowicz, powstania pomnika ofiar Grudnia ’70, wyższych płac i zagwarantowania bezpieczeństwa strajkującym.

Wkrótce dołączyli do nich pracownicy innych stoczni i przedsiębiorstw Wybrzeża, a potem delegaci z zakładów z głębi kraju. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) reprezentujący setki strajkujących zakładów i tysiące pracowników. Na jego czele stanął były robotnik Stoczni Gdańskiej Lech Wałęsa.

MKS sformułował listę 21 postulatów. Zapisane na tablicach zawisły na stoczniowej Bramie nr 2. Pierwsze było żądanie powołania do życia w pełni niezależnych związków zawodowych. Informacja o proteście obiegła świat. Stojąc w obliczu ogólnopolskiego strajku, komunistyczny rząd podjął rozmowy z protestującymi.

Po długich negocjacjach w Sali BHP Stoczni Gdańskiej reprezentanci rządu zgodzili się na wszystkie postulaty strajkujących.

(Źródło: https://1980gdansk.pl/)

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/40-lat-temu-powstal-nszz-solidarnosc/

Autor: krystian